Předmět se zabývá různými možnostmi textového/grafického zápisu znakových jazyků, jeho cílem je praktické zvládnutí různých typů notace a anotace znakového jazyka a uplatnění nabytých znalostí v praxi. Studenti budou seznámeni s různými možnostmi zápisu znakových jazyků (transkripce glosami, anotace, slovní popis, notační systémy).
Pozornost bude věnována notačním (transkripčním) systémům, které se snaží pomocí různých typů značek/symbolů, zapsat jednotlivé složky znaku z hlediska fonologického, nebo fonetického. Většina notací se zaměřuje pouze na zápis manuální složky znaku, některé notace i na nemanuální složku znaku.
Podrobně budou probrány ve světě nejpoužívanější notace využitelné i pro český znakový jazyk: Stokoes’notation systém (SNS) a jeho modifikace pro ČZJ (Macurová, 2006; Beneš, 2011), Edinburský nemanuální notační systém (ENCS), Hamburský notační systém (HamNoSys), SignWriting a notační systém Berkeley. Dále budou probrány různé možnosti anotace využívané zejména v zahraničních korpusech znakových jazyků a její praktické zvládnutí v programu Elan.
Předmět je zaměřen na zvládnutí nejrozšířenějších notací vytvořených pro znakové jazyky a anotace jazykového materiálu v programu Elan.