Předmět seznamuje se základními problémy a pojmy pragmalingvistiky. Věnuje se vymezení lingvistické pragmatiky a představení jejích základních teoretických koncepcí a témat, jako jsou: mluvní akty, komunikační funkce, kooperační a zdvořilostní maximy, komunikační normy, komunikačn í strategie, teorie zdvořilosti aj., a to i v perspektivě kulturně srovnávací (mezikulturní pragmatika). Pozornost je věnována též otázkám asertivity a manipulace (v různých rovinách), patologické komunikaci, komunikačním paradoxům, dále multimodalitě komunikace, gestikulaci a mimice či specifikům komunikace psané a mluvené.
V pragmalingvistické rovině jsou probírána i témata jako presupozice a inference, pozornost je průběžně věnována vztahům mezi sémantikou a pragmatikou (resp. sémantickým a pragmatickým aspektům významu).
Diskutovány jsou i mezikulturní rozdíly pragmatické dimenze jazyka a komunikace, zejm. s ohledem na otázky zdvořilosti, s ohledem na jejich srovnání (angličtina - čeština, čeština - český znakový jazyk).
Předmět seznamuje se základními problémy a pojmy pragmalingvistiky. Věnuje se vymezení lingvistické pragmatiky a představení jejích základních teoretických koncepcí a témat, jako jsou mluvní akty, komunikační funkce, kooperační a zdvořilostní principy, komunikační normy, komunikační strategie, teorie zdvořilosti aj., a to i v perspektivě kulturně srovnávací(mezikulturní pragmatika). Pozornost je věnována též otázkám asertivity a manipulace (v různých rovinách), patologické komunikaci a komunikačním paradoxům. V pragmalingvistické rovině jsou probírána i témata jako presupozice a inference a vztahy mezi sémantikou a pragmatikou.
U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.