Charles Explorer logo
🇨🇿

Současný český jazyk III – lexikologie

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN510005

Sylabus

Seminář má seznámit se základními lexikologickými pojmy z kontextu bohemistiky (slovo, lexém - alolex, pojmenování; lexikální systém; význam, denotace - konotace; frazém; motivace a fundace; onomaziologické kategorie; slovotvorné kategorie apod.) a s hlavními aspekty lexikálního a slovotvorného systému češtiny. Studenti by se také měli důkladněji seznámit se základními i specializovanějšími slovníky češtiny, které slovní zásobu zpracovávají z různých hledisek, a s teorií a praxí slovníkového popisu významu. Pozornost bude věnována i otázkám expresivity, stylovému rozlišení slovní zásoby, proměnám slovní zásoby (neologismům) aj., zejména se zřetelem k uplatnění tzv. sémantického tvoření (metafora, metonymie). Předmět by měl být nepřímo užitečný i při studiu některých teoretických problémů lexikologie českého znakového jazyka - hledání analogií mezi slovní zásobou (a charakterem lexikálních jednotek)  jazyků mluvených a znakových (především se zaměřením na otázky motivovanosti a významové extenze).

K průběžným diskusím o konkrétních lexikologických a slovotvorných problémech slouží i referáty studentů, jejichž tématem je vždy jedno české slovo (substantivum, adjektivum nebo sloveso) podle vlastního výběru. Toto slovo je třeba ukázat jako součást českého lexikálního systému (a částečně i jako součást českého jazykového obrazu světa), a to za pomoci všech probíraných slovníků i zadané odborné literatury. Je třeba naznačit etymologii slova a vývoj jeho významu, jeho motivovanost a slovotvorné souvislosti s dalšími lexikálními jednotkami a srovnat pojetí významu (resp. významů) daného slova ve výkladových slovnících od Jungmanna po SSČ, pojednat o jeho sémantické struktuře a demonstrovat jeho vztahy syntagmatické a paradigmatické. Důraz se klade na způsob zapojení slova do frazémů (nevětných i větných) a na vyvození jeho konotační potenciálu.V závěrečné části bude vybrané slovo (resp. okruh skutečnosti, která je s ním spojena) porovnáno s korespondujícím znakem / korespondujícími znaky českého znakového jazyka. O analýze zvolených slov studenti v semináři průběžně informují, tak jak se probírají jednotlivé slovníky i lexikologická a slovotvorná témata.  

Anotace

Seminář seznamuje (a učí pracovat) se základními lexikologickými a slovotvornými pojmy z kontextu bohemistiky (slovo, lexém - alolex, pojmenování; význam lexikální a slovotvorný; motivovanost; denotace - konotace; frazém; motivace a fundace; onomaziologické kategorie; slovotvorné kategorie apod.) a s různými aspekty lexikálního a slovotvorného systému češtiny. Vede též k důkladnějšímu seznámení se základními i specializovanějšími slovníky češtiny, které slovní zásobu zpracovávají z různých hledisek, a s teorií a praxí slovníkového popisu významu.

Vede k hledání analogií mezi lexikologickou a slovotvornou problematikou mluveně-psaných a znakových jazyků.

U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.