1. Co je to korpus? K čemu slouží? Jak ho lze využít? Základní typy korpusů. Korpusy češtiny a němčiny - srovnání (DeReKo, ČNK, InterCorp) Þ formou prezentace. Podmínky a vytvoření zázemí pro práci s korpusy (laptopy, přístup na internet, registrace do COSMAS II a ČNK.
2. Základní pochopení prostředí korpusového vyhledavače (COSMAS II.) – výběr archivu, korpusu, formulace nejjednodušších dotazů, možnosti nastavení (Optionen)
3. DeReKo (IDS Mannheim) - COSMAS II. - základní funkce korpusového vyhledavače; Procvičování základního vyhledávání v COSMAS II., regulární znaky apod.
4. Pokročilé vyhledávání a jeho procvičování v COSMAS II.; víceslovná spojení
5. Rozšiřující funkce z nabídky COSMAS II.; práce s taggovanými korpusy
6. Kookkurenční analýza - způsob zadání a vyhodnocování vygenerovaných dat; procvičování CQL (Corpus Query Language) ; frazémy a kolokace- zvláštní úkol pro korpusovou lingvistiku
7. Přidružené aplikace – CCDB, SOM apod.; DWDS
8. Český národní korpus - základní informace, základní vyhledávání
9. Česk ý národní korpus - procvičování vyhledávání, vysvětlení rozšiřujících funkcí
10. InterCorp
11. Závěrečná diskuze nad problematikou korpusové lingvistiky, zadávání závěrečných prací
12. zápočtový test
13. vánoční prázdniny
Cvičení z korpusové lingvistiky je předmětem, v němž se studenti bakalářského studia seznámí s existencí jazykových korpusů a s možnostmi jejich využití v lingvistické praxi. Kurz je zaměřen praktičtěji a je předstupněm k Semináři z korpusové lingvistiky, který n ásleduje v NMgr. programu.
Kromě seznámení se se základními druhy a vlastnostmi korpusů je důraz kladen na praktickou využitelnost korpusů v každodenním životě lingvisty. Důraz se klade na korpusy češtiny (ČNK) a němčiny (DeReKo a DWDS) vč. přidružených aplikací Kookkurrenzanalyse, CCDB, SOM, resp.
Treq, SyD, Morfio ad. V oblastni využitelnosti jsou reflektovány potřeby studentů s ohledem na jejich bádání a psaní seminárních a závěrečných prací z ostatních disciplín.