1.–3. Substantiva (rod, skloňování a jeho typy, tvoření plurál, substantivní homonymie; rozšiřování slovní zásoby substantiv)
4. Člen (praktický nácvik užívání členů; kontextové vnímání)
5. Vlastní jména (vlastní jména osob + geografické názvy – specifika jejich užití; automatizace flexe a předložkových vazeb)
6. Adjektiva (skloňování + stupňován í; nácvik a automatizace na konkrétních textech)
7. Číslovky
8. Příslovce (stupňování a užití ve větě)
9. Předložky (předložky pádové, rekce; rozšiřováí slovní zásoby o rekční syntagmata)
10. Spojky (druhy spojek; spojení se tématem slovosedu a syntaxe; nácvik a automatizace nejčastějších druhů vět hlavních i vedlejších)
11.–13. Další gramatické jevy či rozšíření předchozích témat podle aktuální potřeby daného ročníku (opakování probraného, nácvik a prohlubování jazykové kompetence při práci s autentickým materiálem nebo při komunikačních úlohách)
Kurz je veden ve formě cvičení, při nichž dochází k praktickému procvičování různých morfologických i lexikálních jevů se stručným úvodním výkladem k teorii. Témata jsou stanovena tak, aby na ně mohl navazovat teoretičtější výklad v kurzu Gramatika současné němčiny I, který se koná v 1/LS.
V tomto kurzu je věnována pozornost především neslovesným slovním druhům. Sylabus kurzu je flexibilní a může být drobně pozměněn v návaznosti na potřeby dané skupiny.
V hledáčku zájmu tohoto kurzu jsou nejen izolované morfologické a lexikální jevy, ale také jejich ukotvení v komunikaci a nácvik těchto jevů v praktickém jazyce.