1. Přítomný čas sloves (typy konjugace, nácvik na konkrétním jazykovém materiálu, procvičování a obohacování slovní zásoby o nejběžnější slovesa) + způsobová slovesa
2. Slovesa s předponami (druhy předpon, jejich chování, konkrétní nácvik a automatizace jejich používání; rozšiřování slovní zásoby a předponová slovesa)
3. Zvratná slovesa (chování ve větě, nácvik, zdůraznění kontrastivního aspektu němčina X čeština a shod a rozdílů těchto jazyků)
4. Rozkazovací způsob (způsob tvoření, slovosled, rozšíření slovní zásoby, procvičování, rozdíly mezi češinou a němčinou v tvoření imperative)
5. Infinitiv (rozdíly v infinitivech mezi němčinou a češtinou, způsob tvoření, praktický nácvik tvoření a využití infinitivů v různých jazykových konstrukcích)
6. Préteritum (způsob tvoření, rozšíření a sjednocení slovní zásoby, nácvik) + způsobová slovesa
7. Příčestí (způsob tvoření, druhy použití příčestí v němčině, kontrastivní aspect, praktický nácvik), Perfektum a Plusquamperfektum (způsob tvoření a využití těchto časů v konkrétních kontextech, obohacení slovní zásoby a praktické dovednosti mluvit v minulém čase)
8. Příčestí, Perfektum, Plusquamperfektum u způsobových sloves, Ersatzinfinitiv
9. Futurum (druhy, způsoby tvoření, porovnání systému futura v němčině a češtině)
10. Konjunktiv II (porovnání sytému konjunktivů v němčině a češtině, funkce, způsob tvoření, praktický nácvik navázaný na konkrétní pragmatické situace)
11. Konjunktiv I (porovnání sytému konjunktivů v němčině a češtině, funkce, způsob tvoření, praktický nácvik navázaný na konkrétní pragmatické situace)
12. Trpný rod (způsob tvoření, syntax, automatizace používání, procvičování; konkurenční formy pasiva v přehledu a základním užití)
0. Vazby sloves (rozšíření slovní zásoby o pevná rekční syntagmata, automatizace nabyté slovní zásoby, procvičování) - samostudium na základě dodaných seznamů předložek
Předmět navazuje na předchozí kurz Praktického jazyka I. Jedná se o praktické procvičování vybraných jazykových jevů s velmi stručným úvodním výkladem teorie. V tomto kurzu je věnována pozornost především jevům, které se týkají sloves.
Obsahem cvičení je zejména slovesná konjugace a slovesné syntaktické jevy se zaměřením na problematické oblasti, např. užití pomocných sloves v perfektu, tvary silných sloves, slovesné syntaktické vazby, vazby funkčních sloves aj. Součástí semináře jsou rovněž praktická cvičení z překladu.
V kurzu dochází nejen k systematizaci morfologie sloves a slovesného lexika, ale také k n ácviku komunikativních dovedností se speciálním zřetelem na vybrané slovesné jevy němčiny.