Tematické okruhy:
- Římsko-germánské období. Doba Karla Velikého. Vznik Německé říše. Ottonská a štaufská dynastie (od počátků do poloviny 13. století)
- Pozdní středověk (čeští králové jako římští císaři) do nástupu Martina Luthera. Umění gotiky a renesance, německý humanismus.
- Německá reformace a náboženské války. Třicetiletá válka a její důsledky (české země). Konfesijní rozdělení Německa. Regionální partikularismus. Kultura baroka.
- Období absolutismu. Osvícenský absolutismus. Habsburkové. Vzestup Pruska a Bedřich Veliký. Myšlenkové prameny osvícenství. Počátky klasické německé filosofie.
- Německé země po Francouzské revoluci. Napoleonské války. Zánik Svaté říše římské. Vznik Rakouského císařství. Situace ve Švýcarsku.
- Vídeňský kongres. Svatá aliance. Německý spolek. Metternich. Specifika biedermeieru.
- Posilování německého nacionalismu. Romantismus v německé filosofii a umění.
- Hospodářské poměry v německých zemích a Rakousku (včetně českých zemí) v období první průmyslové revoluce.
- Zostření politického boje. Písemnictví ve službách politiky. Liberalismus. Marxismus. Revoluce 1848. Občanská válka ve Švýcarsku.
- Důsledky revolučního vystoupení. Bach a Bismarck. Rakousko-pruský dualismus.
- Narůstání rozporů mezi Rakouskem a Pruskem. Celková společenská, politická a hospodářská situace.
- Prusko-rakouská válka 1866. Pruská hegemonie v Německu. Rakousko-uherské vyrovnání 1867 a jeho důsledky pro české země.
- Prusko-francouzská válka. Založení Německé říše. Říšská ústava.
Problematika dějin německé jazykové oblasti od příchodu Germánů až po vznik druhého Německého císařství v roce 1871 na základě historických, geografických a kulturních reálií. Podrobnější zaměření na německé země, Rakousko i Švýcarsko ve středoevropském kontextu 18. a 19. století.
Nedílnou součástí předmětu je role českých zemí v tehdejší střední Evropě.