Islámská filosofie a mystika
Dvousemestrová přednáška, byla v minul ých letech realizována již vícekrát, primárně pro 4. rok studia arabistiky a dějin a kultury islámských zemí.
Sylabus: 1) Kritický přehled bibliogafie českých, anglických, německých a franc. prací. 2)-3) Aristotelés a novoplatonismus ve středověké arabské vzdělanosti. Překlady a jejich rozdíl oproti evropské ,,římské cestě" (R.Brague). 4) al-Kindí a ustavování arabské filosofické terminologie 5) al-Fárábí, al-Madína al-fádila a vlivy Platónovy Ústavy; úvahy M. Marótha 6) Ibn Síná (Avicenna), přehled díla, četba ukázek 7) Volnomyšlenkáři (Rhazes, al-Ma'arrí aj.) 8) al-Ghazzálí, jeho dílo a kritika filosofie 9)-10) Velké postavy maghribské filosofie (Ibn Bádždža, Ibn Tufajl, Ibn Rušd), četba ukázek 11) Latinský a hebrejský averroismus; dnešní oživení zájmu o Averroa 12) Suhrawardí a philosophia perennis 13) Další vývoj filosofie (hikma) v íránském šíitském prostředí.
Letní semestr: 1) Novodobá arabská a perská filosofie. Díla představitelů exilu. 2) Súfismus, jeho podstata a vývoj (asketické tendence, pojetí lásky atd.) 3) Tendence opojení (Bistámí, al-Halládž) a střízlivosti (al-Džunajd) 4) Encyklopedia duchovního života, podrobná pozornost věnována Qušajrímu 5) Ibn 'Arabí a vývoj jeho vlivu v dalších generacích. 6) Odrazy mystiky v arabské a perské poezii a také v literatuře a umění dalších muslimských národ. Ukázky: hl. Džaláluddín Rúmí 7) Mystické řády (taríqy) 8) Spory súfísmu s právnickou ortodoxií - v průřetu 13 století. 9) Teze E. Gellnera o kořenech fundamentalismu 10) Súfismus v okrajových oblastech světa islámu, včetně Evropy 11) Zápasy o novou tváří islámského myšlení. Zvláštní pozornost věnována Turecku. 12) Dnešní tendence a působení mystiky v muslimském prostředí.