Obsah kurzu: Úvodní 2-3 hodiny formou přednášky či semináře u stolu, dále intenzivní účast na procesu vzniku inscenace předpokládající aktivní sběr a samostatné vytváření písemného, audio- a videomateriálu během příprav inscenace a na divadelních zkouškách cca 4 hodiny denně po dobu 4-8 týdnů (nutné prostřídání studentů), zpracování materiálu a jeho uložení ve sbírkách Divadelního oddělení Národního muzea. Během období dokumentace bude vyučující k dispozici studentům v rámci určených konzultačních hodin. V prvních týdnech konání semináře bude nabídnuta exkurze do Archivu Akademie der Künste v Berlíně.
Úvodní hodiny budou věnovány seznámení s projektem, na který seminář navazuje, což je projekt realizovaný v první polovině roku 2015 Divadelním oddělením Národního muzea. Projekt se zaměřoval na dokumentaci vzniku divadelní inscenace během procesu zkoušení, která proběhla ve dvou záměrně kontrastních typech současného
českého divadla, v pražském Národním divadle při činoherní inscenaci „Kámen“ a u nezávislého uskupení
Depresivní děti touží po penězích při vzniku autorského projektu „Ludwig aneb Kýč je mrtev“. Dokumentační metody vycházely z přístupu berlínského Archivu Akademie der Künste, kde se podobným aktivitám věnují od konce 60. let 20. století. Cílem projektu bylo navázání spolupráce s divadelními tvůrci a jejich živé zachycení ve všech fázích práce na přípravě inscenace. Do centra pozorování se proto dostala divadelní zkouška jako prostor tvorby, společného hledání, interakce, organizace a reflexe. Nasbíralo se množství písemného, audiovizuálního a 3D materiálu, který by měl následně sloužit pro výzkum a prezentaci současného divadla, procesů jeho tvorby a geneze uměleckých děl.
Souběžně s tímto úvodem, jehož součástí bude podrobné seznámení s již vyzkoušenými metodami dokumentace formou praktických ukázek, studiem odborné literatury a diskuzí na téma práce v kontextu divadla, se uskuteční konkrétní výběr nových dvou inscenací pro dokumentaci a sestavení dokumentátorských týmů k nim. Mělo by jít o inscenace v Praze působících, oficiálně oceňovaných divadel, divadelních skupin či jednotlivých tvůrců dle výsledků Cen divadelní kritiky (Cen Alfréda Radoka) a Cen Divadelních novin za posledních několik let. Inscenace by měly mít premiéru v dubnu-červnu 2015 tak, aby bylo možné zachytit i přípravné práce před zahájením zkoušení včetně prvotní komunikace inscenačních týmů, jejich teoretických východisek, původních záměrů, nápadů a konceptů.
Klíčová slova: dokumentace současnosti, dokumentace vzniku divadelní inscenace, performative turn, výzkum procesu tvorby a práce v kontextu divadla, metodika dokumentace, audiovizuální materiál
Kapacita kurzu: max. 10-15 studentů/studentek z obou oborů (KDV FFUK, KTK DAMU)
Atestace (podmínky):
Prezentace uskutečněných dokumentací a jejich vyhodnocení jako podmínka udělení atestu.
Dokumentátorská práce bude odměněna také finančně z rozpočtu NM na vědu.
Literatura (předběžný seznam):
DOLÁK, Jan. Dokumentace současnosti doma i ve světě. In Teorie a praxe - dokumentace současnosti, Sborník z odborného semináře. Brno: Technické muzeum v Brně, 2006. s. 4-20.
MATZKE, Annemarie. Arbeit am Theater. Eine Diskursgeschichte der Probe. Bielefeld: transcript Verlag, 2012.
MÜLLER-SCHÖLL, Nikolaus. Das künstlerische Forschen. Theater Heute, 2013, Heft 7, s. 36-39.
MUSILOVÁ KYRIANOVÁ, Veronika. Dokumentace divadelní práce pro muzejní sbírky: reflexe projektu Divadelního oddělení Národního muzea. Muzeum, 2015, 53/2, s. .
PÍZA, Ludvík. Ve službách Národního muzea. Hybris, 2015, vol. 23, s. 60-65.
ŠALDOVÁ, Lenka: Dokumentace současného divadla. In Sborník z mezinárodní muzeologické konference
Muzeum a změna IV. Praha: Asociace muzeí a galerií České republiky, 2014, s. 99-103.
Předběžný výběr divadel/tvůrců k dokumentaci:
Divadlo Na zábradlí – J. Mikulášek/ D. Viceníková, M. O. Štědroň, J. Havelka, J. Frič, A. Petrželková
Dejvické divadlo – M. Krobot, P. Zelenka
Divadlo V Dlouhé – H. Burešová, J. Nebeský
Činoherní klub Praha – L. Smoček, O. Sokol, M. Čičvák
Národní divadlo – D. Špinar, Š. Pácl, J. Nebeský, J. A. Pitínský, M. Dočekal, P. Kofroň, J. Heřman, D. Radok
Laterna Magika – V. Morávek
Studio Hrdinů – M. Bambušek, D. D. Pařízek, J. Nebeský, D. Jařab
Divadlo Archa – mezinárodní produkce
Farma v jeskyni – V. Dočolomanský
Jatka 78, La Fabrika – R. Novák
SKUTR – M. Kukučka, L. Trpišovský
VOSTO5
Divadlo Continuo – P. Šťourač
Spitfire Company – P. Boháč
VerTeDance – V. Knytlová, T. Ondrová
Adéla Stodolová Laštovková