Charles Explorer logo
🇬🇧

Seminar of Museology I (Seminar of Theatre Museology)

Class at Faculty of Arts |
ADIVM393

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Muzeologický seminář I (Seminář divadelního muzejnictví)

Základní data

- realizuje Katedra divadelní vědy FF UK ve spolupráci s Národním muzeem

- přístupné studentům DAMU (zaměřeno na posluchače Katedry teorie a kritiky)

- kurs je jednosemestrální, uskuteční se během letního semestru akademického roku 2012/2013

- počet účastníků 5-12

- personální zajištění: Mgr. Vojtěch Poláček, Mgr. Libuše Hronková

Základní anotace

Studenti divadelních věd při tvorbě seminárních a diplomových prací potřebují mnoho informačních zdrojů.

Rukopisy, úřední záznamy, korespondence, dobové tisky. Často se stává, že student v množství zdrojů tápe, neví, kde přesně najde požadované materiály. Divadelní oddělení NM by proto začínajícím teatrologům rádo poskytlo základní orientaci ve svých sbírkách a systému jejich třídění. V rámci muzeologického semináře bychom však zároveň chtěli studenty uvést do historie muzejnictví a seznámit je s klíčovými tématy současné muzeologie

(zejména ve vztahu k dokumentaci divadelních aktivit). Další nedílnou součástí kursu by měla být praktická cvičení, během kterých by si student vyzkoušel základní muzejní činnosti. Výstupem semináře by měl být kratší vědecký text či výstavní projekt, eventuálně sjednaná akvizice pro divadelní oddělení. Absolvent kursu by měl získat teoretické znalosti i praktické zkušenosti v oblasti divadelního muzejnictví.

Teoretická část a praktická část

Celkem 5 bloků: 1. Přednáška Muzejnictví a divadlo

Termín: 27. 2., 12:30 – 14:45

Divadelní muzejnictví u nás a ve světě, normy a zákony regulující muzejní činnost

První část přednášky poskytne základní vhled do historie a současnosti oboru muzejnictví, speciálně pak divadelního muzejnictví ve světě i u nás (Národní muzeum, Moravské zemské muzeum, Slezské zemské muzeum). Ve druhé části přednášky se výklad zaměří na normy a zákony, které muzejní činnost regulují, a problematiku výstavnictví.

Literatura:

ŽALMAN, J. Příručka muzejníkova I a II. Praha: Asociace muzeí a galerií České republiky, 2006.

VRCHOTKA, J. Národní muzeum v Praze. Praha: Národní muzeum, 1988.

Muzeum a vzdělávací systém v České republice. Sborník příspěvků z V. celorepublikového kolokvia v Brně 11.-12. listopadu 2008. Praha : Asociace muzeí a galerií České republiky, 2010.

Muzea, autorský zákon a digitalizace. Sborník příspěvků z VI. celorepublikového kolokvia v Brně 2.-3. listopadu 2010. Praha: Asociace muzeí a galerií České republiky, 2011. 2. Exkurze do depozitářů v Terezíně

Termín: 13. 3., 8:00 – 16:00

Během celodenní prohlídky Ústředního depozitáře Terezín I a Terezín II se studenti seznámí s provozními podmínkami depozitářů (technika zabezpečení, regulace relativní vlhkosti a teploty atd.), se způsobem uložení jednotlivých sbírkových fondů divadelního oddělení NM, konzervací a restaurováním sbírkových předmětů.

Pokusíme se zároveň zprostředkovat krátkou návštěvu sbírkového oddělení Památníku Terezín, kde je mimo jiné uchovávána i řada divadelních památek.

Odjezd: 8:00 Praha, Nádraží Holešovice, příjezd do Terezína 9:00, předpokládaný návrat do Prahy Holešovic 16:00. 3. Komentovaná prohlídka pracovišť DO v Nové budově NM

Termín: 3. 4., 12:30 – 15:30

Studenti se prostřednictvím komentované prohlídky pracovišť divadelního oddělení v Nové budově NM v Praze seznámí se způsoby evidence sbírkových předmětů – kartotéky, přírůstkové knihy, evidenční karty a metodikou jejich vytváření. Dále jim bude poskytnut výklad k jejich přepisu do databázových programů, k pořizování fotografií a scannů sbírkových předmětů a k jejich nahrávání do databází. Součástí této metodicky zaměřené komentované prohlídky bude také vysvětlení postupu zpracování přírůstků a jejich databázová evidence.

Součástí tohoto bloku bude také diskuze nad rozpracovanými seminárními projekty (viz níže výstupy) 4. Praktická účast na evidenci, digitalizaci sbírkových předmětů a zpracovávání přírůstků (Nová budova NM)

Termín: 17. 4., 9:30 – 15:30

Studenti si pod dohledem kurátorů prakticky vyzkouší práci s evidenčními pomůckami a jejich převod do elektronické podoby. Dále budou provádět rešerše informací o významných osobách, jejichž pozůstalosti, popřípadě jednotlivé sbírkové předměty vztahující se k nim, divadelní oddělení získalo a budou se podílet na zpracovávání přírůstků a na jejich přípravě ke katalogizaci.

Výstupy ze semináře

Na výstupech semináře budou studenti pracovat průběžně během celého semestru. Pracovníci Národního muzea jim budou připraveni poskytnout odbornou konzultaci a pomoc i mimo termíny semináře. Podklady pro výstupy a) a b) mohou studenti získávat i během praktického výukového bloku (17. 4.). a) Organizae výstavy

Samostatný projekt studenta či skupiny studentů, využívající předměty divadelní sbírky NM. Dle rozhodnutí realizátorů je možné pro tyto účely využít prostory školy, ale i jiná místa. b) Tvorba odborného textu

Studium materiálů divadelního oddělení, které budou využity pro vznik odborného textu (klíčová je kvalita textu, rozsah je v kompetenci studenta). c) Sjednání akvizice pro Národní muzeum

Vytipování předmětu či předmětů, které by mohly obohatit divadelní sbírku, a po konzultaci s kurátory muzea sjednání jejich převodu do majetku Národního muzea. 5. Prezentace výstupů (KDV či jinde)

Termín: 15. 5., 18:00 – 19:30

Vernisáž výstavy, prezentace odborných textů formou referátů, představení získaných předmětů.