Charles Explorer logo
🇬🇧

Art history and written sources

Class at Faculty of Arts |
ADU100538

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Dějiny umění a písemné prameny

Tomáš Sekyrka

Kurz formou přednášek a seminářů seznámí studenty/studentky se základními typy písemných pramenů a jejich výpovědními možnostmi k uměleckohistorickým tématům, a to v prostředí českých zemí od středověku po dobu nejnovější. Kurz se zaměří zejména na dokumenty, vypovídající o vzniku uměleckých děl (objednávka, komunikace objednavatele s umělcem), o životě jednotlivých umělců (rodinný život, profesní výuka, osobní kontakty), o existenci uměleckých spolků a sdružení, a konečně i na dokumenty, vypovídající o pořádání uměleckých výstav.

Kurz prohloubí a rozšíří teoretické znalosti i praktické dovednosti studentů/studentek při práci s různými typy pramenů, aby dokázali tyto dokumenty samostatně vyhledávat, excerpovat a interpretovat, a následně zasadit výpovědi těchto pramenů do širšího kontextu uměleckohistorického vývoje.

Kurz obsáhne následující témata:

Úvod - vymezení tématu, základní terminologie

Vyprávěcí prameny období středověku: církevní kroniky (zejména Kosmova kronika, Zbraslavská kronika, kronika Františka Pražského, Pulkavova kronika, Husitská kronika Vavřince z Březové)

Vyprávěcí prameny období raného novověku: kroniky církevní, měšťanské a rodové (zejména anály Strahovského kláštera, farní kroniky a pamětní knihy, Historie Rožmberská Václava Březana)

Vyprávěcí prameny období 19. a 20. století - obecní, rodové kroniky a spolkové (zejména obecní kroniky jednotlivých městských částí Prahy, Plzně, Liberce, „kroniky“ Spolku výtvarných umělců Mánes)

Ego dokumenty období raného novověku a 19. a 20. století - korespondence, deníky, cestovní deníky, památníky (zejména dokumenty z Rodinného archivu Černínů, Thun-Hohensteinů)

Úřední dokumenty církevní provenience období středověku - listiny (privilegia), inventáře kostelního majetku, erekční knihy, soudní akta konzistoře pražské, vizitační protokoly

Úřední dokumenty církevní provenience období novověku - zejména soupisy pozůstalostí farářů, soupisy majetku klášterů a bratrstev zrušených během josefínských reforem v 80. letech 18. století

Úřední dokumenty světské provenience období středověku - listiny, desky zemské

Úřední dokumenty světské provenience období novověku - inventáře fideikomisních majetků (analýza možností výpovědi fondu v pražském Národním archivu)

Tištěné prameny a topografická literatura (zejména topografická díla B. Balbína, topografická díla J. Schallera a J. G. Sommera

Závěr: Shrnutí nejzávažnějších poznatků, pracovních postupů a metod.

Základní literatura:

Marie BLÁHOVÁ, Kroniky doby Karla IV., Praha 1987

Ivan HLAVÁČEK - Jaroslav KAŠPAR - Rostislav NOVÝ, Vademecum pomocných věd historických, Praha 1997

Tomáš HYLMAR (ed.), Ladislav Zívr, Deníky 1925 - 1932, Praha 2011

Kateřina KUBÍNOVÁ - Klára BENEŠOVSKÁ, Imago, imagines. Výtvarné dílo a proměny jeho funkcí v českých zemích od 10. do první třetiny 16. století, Praha 2019

Pavlína MORGANOVÁ - Terezie NEKVINDOVÁ - Dagmar SVATOŠOVÁ, Výstava jako médium. České umění 1957 - 1999, Praha 2020

Antonín PODLAHA – Eduard ŠITTLER, Chrámový poklad u sv. Víta v Praze. Jeho dějiny a popis, Praha 1903

Jiří ROHÁČEK - Lubomír SLAVÍČEK (eds.), Hortus inventariorum. Statě k problematice inventářů pro dějiny umění, Praha 2018

Marie RYANTOVÁ, Památníky aneb štambuchy, to jest alba amicorum, České Budějovice 2007

Tomáš SEKYRKA, „Vise znavených duší“, znovuobjevené rukopisné časopisy Spolku výtvarných umělců Mánes, Bulletin Národní galerie v Praze 18-19, 2008-2009, s. 67-75, 116-120.

Lenka STOLÁROVÁ - Vít VLNAS (eds.), Karel Škréta 1610 - 1674, Praha 2011.

Vít VLNAS - Tomáš SEKYRKA, Adolf Kosárek a pražské výstavy jeho doby, Umění 42, 1994, s. 456-461.