Kapitoly ze znalectví umění V / Uměleckohistorické cvičení
Anotace:
Jednosemestrální cvičení navazuje na předchozí kurzy Kapitol ze znalectví umění I-IV, zaměřené na stylov é a technické aspekty znalectví umění, a to s materiálovým zaměřením na tvorbu 19. a 20. století (kresba, grafika, malba, komorní plastika).
Ve čtvrtém pokračování bude výuka sestávat z následujících témat: 1) Představení problematiky, komentáře k literatuře a informačním zdrojům i k minulým uměleckohistorickým cvičením. Postavení znalectví umění v současnosti, problematika současného trhu s uměním. 2) Možnosti optického zkoumání díla a současné možnosti analýzy výtvarných děl exaktními metodami. 3) Metody datace výtvarných děl – jejich formální a technické aspekty. 4) Metody určování autorství výtvarných děl – jejich formální a technické aspekty. 5) Příklady určování autorství, datace a pravosti na vybraných dílech 19. a 20. století.
Doporučená literatura:
Frédéric Elsig, Connoisseurship and Art History. Reflections on a Problematic Relationship, in: Ars 42/1, 2009, s. 109–113.
Bendor Grosvenor, On the Importance of Connoisseurship, Fine Art Connoisseur 8, 2011, s. 50-52 (dostupné online: http://www.arthistorynews.com/articles/1101_On_connoisseurship)
Jiří Hořava, Artbedekr, aneb rádce a průvodce trhem s uměním v ČR, Třeboň 2020.
Jiří Hořava, Artbedekr 2 aneb rádce a průvodce trhem s uměním v ČR, Třeboň 2021.
Ján Papco, Znalectvo umenia / umenie (?) znalectva, Bojnice 2016.
Jan Rambousek, Slovník a receptář malíře-grafika, Praha 1954.
Bohuslav Slánský, Technika malby I, II, Praha 1953, 1956 (reed. 2003).
Doporučenou literaturou jsou též základní monografie k českému a evropskému umění 19. století.
Požadavky na studenty/studentky:
Zkouška = písemná práce na předem konzultované téma.