Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář umění 20. století I: Středoevropská avantgarda: Nové pohledy a interpretace(Bc 2016-2021)

Předmět na Filozofická fakulta |
ADU100599

Anotace

Středoevropská avantgarda: Nové pohledy a interpretace

Seminář, ZS/LS, ST 12:30-14:00

Náplní semináře budou diskuse nad texty, které v posledních patnácti letech (až na výjimky) představily možné nové přístupy k problematice avantgardy ve středovýchodní Evropě, konkrétně se zaměřily na mapování institucionálního pozadí avantgardních hnutí. Zkoumané instituce zahrnují například muzea a galerie, které od začátku 20. století hledaly svůj postoj a přístup k nejnovějšímu umění a balancovaly mezi ideologickou objednávkou svých zřizovatelů a prezentací avantgardního programu určitých průbojných skupin umělců*kyň a kulturních hybatelů*ek. Vůbec největší pozornost však vybrané studie věnují reformě uměleckého vzdělávání a přístupu k výtvarné výchově různých věkových skupin i společenských tříd. Výzkumy posledních let ukazují, že pro formulování a šíření avantgardních idejí mělo reformní úsilí uměleckých, uměleckoprůmyslových a soukromých škol i komunitních dílen naprosto zásadní význam. Texty, které budeme v rámci semináře číst a diskutovat, zohledňují specifickou situaci výtvarné výuky ve středovýchodní Evropě, kterou utvářela jednak tradice vzdělávání, která například na území Rakousko-Uherska a později jeho nástupnických států spočívala v důrazu na kreslení a geometrii. Místní tradice, které v různých částech středovýchodní Evropy ovlivňovaly různé politické agendy tamních impérií, se před i po vzniku nových národních států prolínaly s reformními impulsy lokálních i zahraničních pedagogických, psychologických a sociologických škol. Jak v oblasti volné tvorby, tak užitého umění měly tyto institucionální rámce zásadní význam pro proměny uměleckého výrazu avantgard, přesahovaly však i do neuměleckých sfér a přibližovaly výtvarnou problematiku institucionalizaci, organizaci a systematizaci světa práce a šíření či naopak podvracení principů industriálního kapitalismu.

Podmínky absolvování: Účast alespoň 75% (případné absence předem nahlašovat); aktivní prezentace dvou textů a moderování diskuse o nich; příprava na každý seminář v podobě přečtení daných textů a zapojení do diskusí o nich; na závěr odevzdání krátké seminární práce (5 – 10 normostran, poznámkový aparát, seznam literatury, obrazová příloha), zhodnocující jeden vybraný text v širším kontextu.

V úvodní hodině semináře si každý účastník semináře vybere jeden text. Jeho úkolem pak bude jej nastudovat, před daným seminářem jej nasdílet svým kolegům a požádat je o jeho přečtení a promyšlení dvou až tří zadaných otázek. V rámci samotného semináře pak bude student vybraný text nejen prezentovat, ale také řídit diskusi o něm.