Charles Explorer logo
🇬🇧

History and Theatre, or else Theatre and History

Class at Faculty of Arts |
ADV0000035

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Mezioborový seminář pro všechny, kteří se chtějí zamyslet nad divadlem v dějinách, anebo spíše nad zobrazováním dějin (či historie?) v divadle a dramatu.

Všichni víme, že divadlo má svoje dějiny. Ale jakou roli hrají dějiny v divadle? Jak se promítají historické události do dramatické a divadelní tvorby?

Co mají společného Aischylovi Peršané s dokumentárním dramatem o terorismu? A kolik odkazů na současné politické dění bychom našli v "historické" hře V+W o Césarovi?

A proč se v jisté hře o Janu Husovi Jan Hus ani neobjeví?

Na záhady tohoto a jiných historických světů se pokusíme hledat odpovědi v našem komparativním divadelně- historickém (nebo snad historicko-divadelním) semináři.

Společnou četbou, sdílenými diskusemi nad vybranými tématy z historie (jako takové) a z dějin divadla a dramatu.

To vše pod dohledem historika doc. Michala Stehlíka a teatrologa doc. Petra Christova.

Protože kdo by nechtěl probrat Jana Žižku od Jiráska, V+W s Césarem, samozřejmě Brechta nebo Oldřicha

Daňka. Nebude chybět ani Duchcovský viadukt, Buchsteinerův NordOst a jedna Slovenka...!

Rámcový sylabus předmětu: 1) Úvodní chronologie, aneb komparativní dějiny divadla a dějiny v datech a souvislostech. Součástí bude pohled na starší tradici (Aischylos, Shakespeare, Schiller) 2) Dějiny jako příběh / příběh dějin, metodologický vhled k práci historiků (od starých básníků/historiků, přes pozitivisty až k novému “vyprávění příběhů”. 3) Alois Jirásek, Jan Žižka (1903), husitská trologie a mýtus českého husitství 4) Voskovec a Werich, César (1932), česká společnost a politika přelomu 20. a 30. let. 5) Bertolt Brecht, Zadržitelný vzestup Artura Uie (1941), vzestup Hitlera očima levičáka 6) Vojtěch Cach, Duchovský viadukt (1950), socialistický realismus formující aktuální dějiny v 50. letech 7) Rolf Hochhut, Náměstek (1963), věčná otázka vztahu církve a moci 8) Oldřich Daněk, Vy jste Jan (1987), otázka klíčových dějinných událostí a jejich dopadu na člověka 9) Jana Juráňová, Misky strieborné, nádoby výborné (1997), slovenské národní obrození ženskýma očima 10) Torsten Buchsteiner, NordOst (2005), ruská současnost v německém dokudramatu 11) Tomáš Vůjtek, Smíření (2017), traumatické aspekty soudobých českých dějin, stylizace reálných událostí do působivého tvaru 12) Závěrečná analýza, diskuse

Kurz je určen především studentům magisterského stupně studia.