Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář teatrologické metodologie

Předmět na Filozofická fakulta |
ADV1P0006

Anotace

Obsah kurzu: 1. semestr:

Seminář si klade za cíl „otevřít divadelní oči města“ - seznámit čerstvé posluchače divadelní vědy s bohatě rozvrstvenou sítí pražských divadel, určit základní typologii a historii jednotlivých scén a věnovat se jejich „géniu loci“, tj. divadelní paměti míst, kde se buď hraje a hrálo, nebo hraje a nehrálo, popřípadě nehraje a hrálo kdy divadlo. Součástí (přidanou hodnotou?) semináře bude i s tím spojená reflexe stále aktuálního problému financování divadel. 2. semestr

Seminář má za cíl seznámit studenty se základními teatrologickými metodologiemi, prací s odbornou literaturou a prameny.

V rámci kurzu se počítá s lektorovanou prohlídkou institucí a archivů (IDU, Archiv ND a Archiv hl. m. Prahy). Kurz by měl absolventovi poskytnout dostatečné množství znalostí a dovedností k samostatné teatrologické práci.

Atestace:

Podmínkou atestace je vedle aktivní účasti na semináři odevzdání tří písemných prací z oblasti českého divadla ? samostatná rešeršní práce v IDU, rešeršní práce v českých odborných časopisech a základní rekonstrukce zvolené inscenace (vše max. 10 normostran).

Literatura:

PRAMENY:

Archivy odborných institucí a knihoven.

LITERATURA:

Bernard, Jan (Kopecký, Jan): Co je divadlo, Praha 1983.

Pavis, P.: Divadelní slovník, Praha 2005.

Doporučená literatura:

Eco, U.: Jak napsat diplomovou práci, Olomouc 1997.

Eisner, P.: Rady Čechům, jak se hravě přiučiti češtině, Praha 2002.

Kol. autorů: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Praha 2001.