Proseminář je obecnou propedeutikou divadelněvědní práce. Posluchači v něm poznají a procvičí praktickou metodu práce od zadání úkolu až po zpracování normalizované podoby odborného textu: tedy stanovení badatelských otázek, práce s prameny a literaturou, formulování a stavba odborného textu, redigování odborného textu včetně tiskových korektur, pořizování bibliografických a dalších soupisů (bibliografická pravidla). Posluchači v průběhu semináře mimo jiné zpracují dílčí bibliografický soupis a přednesou první verzi svých proseminárních prací.
Základní doporučená a povinná literatura:
Černý, František: Metodologie výzkumu dějin divadla, skripta, FF UK Praha 1982.
Černý, František: Odkazy na prameny a literaturu v divadelně vědných pracích, rozmnoženo, katedra divadelní vědy, Praha 1985.
Atestace a požadavky k nim: zápočet na základě aktivní a pravidelné práce na semináři (tolerují se pouze 3 z vážných důvodů předem omluvené absence) a dílčích písemně i ústně zpracovaných úkolů (jedním z nich je pořízení bibliografického soupisu literatury, pramenů nebo archiválií), klasifikovaná písemná práce v rozsahu nejméně 10 stran.