Monografická přednáška se věnuje osobnosti klíčového režiséra českého divadla XX. století ve dvou základních směrech jeho činnosti: jednak z hlediska jeho režijní tvorby a jednak z hlediska jeho teoretického uvažování o divadle.
Přednáška sleduje následující základní témata: 1) J.Frejku jako příslušníka poetistické avantgardy 20. let v konstruktivistických inscenacích konzervatoře, Osvobozeného divadla, divadle Dada a Moderního studia, 2) tvorbu režiséra v Národním divadle (Studio ND, inscenace s mladým souborem herců v Národním divadle do roku 1935, inscenace světové klasiky po roce 1935, vznik a vývoj specifické poetiky ve spolupráci s výtvarníkem F.Tröstrem kolem roku 1935 a později, inscenace české klasiky v době okupace), 3) Frejkovy teoretické úvahy ve 20. až 40. letech, 4) Frejkova činnost ve vinohradském a posléze karlínském divadle, 5) vliv Frejkovy poetiky na české poválečné divadlo, především na O.Krejču a A.Radoka po roce 1956, rehabilitace významu a vlivu Frejky v kontextu vývoje moderního českého divadla.
Atestace sestává ze dvou otázek, jedno téma si dle vlastního výběru připraví student na základě veškerých dostupných informací, druhou otázku zadává na místě zkoušející na základě odpřednášené látky a základní předepsané literatury.