Předmět vychází ze znalostí z předmětů Úvod do studia jihovýchodní Asie a Moderní indonéské dějiny a zaměřuje se především na období posledních 60 let 20. století a vstupu do nového milénia. Cyklus mapuje události od rozpadu nizozemského koloniálního impéria, vyvolaného japonskou invazí, a vysvětlí její vliv na politizaci a radikalizaci indonéské společnosti během japonské okupace za druhé světové války.
Tyto nové vzorce pak v zásadní míře ovlivnily poválečný vývoj Indonésie, kde velkou roli hrála právě různá mládežnická politická, kvazipolitická a paramilitární hnutí a samozřejmě samotná armáda. Frekventanti se seznámí s rozdílnou domácí i zahraniční politikou prezidentů Sukarna a Suharta, které (byť s téměř opačnou polaritou) silně odrážely atmosféru studené války.
Výklad seznámí posluchače s hlavními hrozbami a výzvami, kterým musela mladá republika čelit – separatistická povstání na Sumatře, Sulawesi, islamistický Darul Islam, acežský konflikt. Současně pojedná o expanzivní politice – Indonésko-malajsijská konfrontace, anexe Papuy a Východního Timoru.
Velká pozornost bude věnována režimu gen. Suharta i jeho pádu v r. 1998 a zahájení období demokratických reforem, které provázely četné komunální, etnické a separatistické konflikty.