Přednáška i seminář směřují k poskytnutí obrazu teoretických přístupů, uplat ňovaných v disciplině od počátků její akademické konstituce až po koncepty a vize antropologické postmoderny. Zatímco přednáška je orientována na metodologické charakteristiky a problémy, je seminář soustředěn na čtení, výklad, event. překlad rozmanitých textů, a to od klasických a` la Tylor až po texty soudobé a` la Geertz.
Jádrem bibliografie jsou nejen práce čistě teoretické povahy, ale i práce charakteru historiografického. Cílem předmětu je seznámit studenty v základních obrysech s různými směry a školami antropologického a etnologického uvažování s ohledem na jejich postavení v rámci, discipliny i společenských věd, jejich teoretický obsah a historický vývoj.
Studenti by se měli seznámit s originálními texty hlavních představitelů proudů a škol v etnologii a antropologii jako je evolucionismus, difuzionismus, historický partikularismus, škola kultury a osobnosti, funkcionalismus, strukturální funkcionalismus, neoevolucionismus a adaptační přístupy, strukturalismus, kognitivní antropologie, symbolická antropologie atp.