Přednášky tohoto kurzu budou zaměřeny na vývoj estetického myšlení v Českých zemích od poloviny devatenáctého století do začátku století dvacátého (B. Bolzano, F. T. Bratránek, F. M. Klácel, R. Zimmerman, J.
Durdík, Otakar Hostinský) V rámci představení vývoje „české estetiky “ budou ukazovány souvislosti jednotlivých probíraných teorií s vývojem světové estetiky a to především v kontextu tří hlavních teoretických formací, které byly v
českém prostředí dominantní (Leibnizovsko-baugartenovská linie uvažování, český hegelianismus, český herbartismus). Obzvláštní důraz bude kladen na to, jak tyto myšlenkové směry přijímaly, kritizovaly a transformovaly přelomové myšlenky estetické teorie Immanuela Kanta. Představení klíčových myšlenek tohoto období připraví výchozí půdu pro sledování zdrojů českého strukturalismu jako nejvýznamnější estetické teorie dvacátého století rozvinuté na české půdě. Toto téma bude podrobněji tematizované v kurzu Česká estetika II.
Na seminářích budou čteny zásadní studie charakterizující vývoj daného období a tímto způsobem budou doplňována a konkretizována témata přednášek.