Ikonografie démonických, mytických, křesťanských a esoterických reálií. Etnografika těchto druhů mj. reprezentují bazální vrstvy myšlení o transcendentnu.
Ikonografický kurz je uveden etnoreligionistickým exkurzem. Ikonografie démonických reálií (démonografie) se zabývá interpretací démonických obrazů, figur, bytostí (např. elementálové, monstra, revenanti, posedlí).
Ikonografie mytických reálií (mytografie) se zabývá interpretací mytických obrazů kategorií kosmogonie, ontogonie, antropogonie, theogonie, mytických figur, bytostí (např. apotetických obraz ů héróů). Křesťanská ikonografie se zabývá interpretací obsahu devočních obrazů, soch, devocionálií ad. reálií etnografického charakteru v kontextu kultu západního latinského ritu, interpretací kánonického starozákonního a novozákonního obsahu, interpretací apokryfních ad. extrakánonických témat.
Uvedeny jsou i relevantní komparace s materiálem židovským, ortodoxním, protestantským. Metodologický důraz je kladen na korelaci sakrálního a profánního.
Ikonografie esoterických reálií se zabývá interpretací transempirického obsahu obrazů hermetického původu, z oblasti alchymie (např. léčebných prostředků), magie (např. amuletů, talismanů, fylaktérií), astrologie (např. prostředků mantiky, věštění).