Tematické okruhy 1. Domácí „etnologie“ mezi historickými, sociálními a humanitními vědami (1. 10. – Janeček) 2. Počátky domácího etnologického myšlení: český a německý národopis mezi Volkskunde a Völkerkunde(8. 10. – Janeček) 3. Počátky domácího antropologického myšlení: Aleš Hrdlička, Lubor Niederle a Josef Voráček (15. 10. – Jakoubková Budilová) 4. Počátky domácího folkloristického myšlení: komparativní folkloristika jako kosmopolitní a anacionalistická alternativa (22. 10. – Janeček) 5. „Chotkova škola“ vs. funkční strukturalismus Pražského lingvistického kroužku: Dvě podoby meziválečné etnologie (29. 10. – Janeček) 6. Sociálněantropologické inovace 60. let: Ladislav Holý a Milan Stuchlík: Afrikanistika a studium příbuzenství (5. 11. – Jakoubková Budilová) 7. Hrdličkovo muzeum člověka - kometovaná prohlídka (12. 11. - Jakoubková Budilová) 8. České a německé krajanské komunity v zahraničí: krajanský diskurz a představa jazykových ostrovů (19. 11. – Jakoubková Budilová) 9. Marxistická etnografie a folkloristika a cizokrajná etnografie jako teoretická a metodologická inovace (26. 11. – Janeček) 10. Přednáška odpadá (3. 12.) 11. Poválečná reemigrace a adaptace přesídlenců: Výzkumy novoosídleneckých vesnic (10. 12. – Jakoubková Budilová) 12. Liberalizace domácí etnologie v 60. a normalizace v 70. letech 20. století (26. 11. – Janeček) 13. Závěrečné shrnutí kurzu a prezentace seminárních textů (7. 1.)
Podmínky atestace
Povinný předmět: Prezentace jednoho ze seminárních textů a aktivní účast na seminární části kurzu, maximálně dvě absence (20%), ústní zkouška-pohovor (kolokvium).
Povinně volitelný/volitelný předmět: Prezentace jednoho ze seminárních textů a aktivní účast na seminární části kurzu, maximálně dvě absence (20%).
Kontakty
Mgr. Lenka Jakoubková Budilová, Ph.D. e-mail: lenka.jakoubkovabudilova@ff.cuni.cz konzultační hodiny: pondělí 9:00-10:00 místnost č. 319 (Celetná 20)
PhDr. Petr Janeček, Ph.D. e-mail: petr.janecek@ff.cuni.cz konzultační hodiny: pondělí 13:00-14:00 místnost č. 229 (Celetná 20)
Cílem povinného kurzu bakalářského stupně studia je poskytnout přehledový kritický úvod do problematiky domácích etnologických věd v kontextu evropské, respektive světové vědy. Domácí „etnologie“ je v kurzu uchopována nikoli jako monolitní vědecká „disciplína“, ale jako svébytný pluralitní diskurz výrazně se proměňující v čase a prostoru, fungující jako specifický průsečík dobových akademických trendů a historických a politických vlivů, pohybující se na pomezí historických, sociálních a humanitních věd.
Seminární část kurzu je pak zaměřena na četbu klíčových textů definujících proměny domácích paradigmat etnologických bádání.