* Tematické okruhy
1. Úvod do zpracování kvalitativních dat s využitím softwaru.
2. CAQDAS.
3. MAXQDA.
4. Zpracování tematicky relevantní odborné literatury v MAXQDA. Vytváření databáze zdrojů.
5. Smartphone, tablet a etnografie.
6. Příprava, přepis a editace dat různých druhů dat.
7. Využití kvantitativních funkcí MAXQDA jako cesta k rychlé orientaci ve zvětšujícím se souboru dat. Frekvence a vyhledávání slov, distribuce nejčastějších slov napříč datovým korpusem, automatické kódování. .
8. Typy kódování kvalitativních dat I.
9. Typy kódování kvalitativních dat II.
10. Síťové vizualizace dat jako grafické zjednodušení kategorií, témat a konceptů.
11. Vizuální reprezentace dat.
12. Prezentace výsledků softwarové analýzy dat.
13. Bezplatné alternativy placeným softwarům.
Prakticky orientovaný přednáškový cyklus studenty seznámí se základními i pokročilejšími postupy zpracování a analýzy kvalitativních dat s využitím počítačového programu MAXQDA a dalších obdobných dostupných softwarů, které nabízí širokou škálu funkcí odpovídajících jak kvalitativním metodám zakotvené teorie, tak kvantitativním technikám „klasické“ obsahové analýzy. Krom založení nového projektu, importu a rozdělení dat, vytváření kódů a tzv. kódovník se naučí i generovat vizuální síťové modely, zaznamenávat a předběžně analyzovat data, adekvátně používat automatizované funkce, ovládat pomocné kvantitativní moduly či přímé kódování audio-souborů (např. rozhovorů) bez nutnosti jejich zdlouhavého přepisu.
Kurz od studentů předpokládá základní uživatelskou znalost prostředí Windows či MacOS X (v případě uživatelů linuxových distribucí i porozumění principům virtualizace operačních systémů).