Rozvrh seminářů
1. Moderní věda, vědecké poznání a postupy vědecké práce. (28.2.)
2. Teorie a empirie a jejich vztah. (7.3.)
3. Jak získat základní odborně relevantní informace? (14.3.)
4. Jak postavit výzkumnou otázku, problém či hypotézu? (21.3.)
5. Jak odlišit vědeckou terminologii od ostatních jazykových vrstev? (28.3.)
6. Jak najít veškerou odbornou literaturu k tématu a jak ji nastudovat? (4.4.)
7. Jakou zvolit metodu pro výzkum a jak realizovat sběr a zpracování dat? (11.4.)
8. Jak analyzovat data a jak je interpretovat? (25.4.)
9. Jak napsat odborný text? (2.5.)
10. Vědecké žánry relevantní pro etnologické a antropologické vědy. (9.5.)
11. Vědecký provoz a vědecké instituce etnologických a antropologických věd. (23.5.)
Cílem kurzu je seznámit studenty se základními p řístupy k akademické práci a specifikovat je pro etnologické a antropologické vědy. Proseminář poskytuje a procvičuje klíčové kompetence, které studující potřebují pro další studium.
Zahrnuje problematiku vědy a postupů vědeckého bádání a otázku vědeckých žánrů. V části bloku je cílem osvětlit studujícím specifické postavení vědeckého poznání a jeho základní postupy. Úvodní otázkou bude, co je nové vědecké poznání? Dále bude věnována pozornost definici teorie a empirie a jejich vzájemnému vztahu.
Další semináře jsou věnovány základním vědeckým postupům a jejich roli v rámci etnologického a antropologického výzkumu: zjišťování základních odborných informací k tématu, formulace výzkumné otázky a hypotézy, využití vědecké terminologie, heuristika/vyhledání a studium odborné literatury, volba a specifikace vědecké metody, sběr dat a jejich uložení/zpracování, analýza a interpretace dat, vypracování odborného textu (způsob argumentace, formální náležitosti). Na závěr je pak věnována pozornost vědeckým žánrům monografie, sborník, syntéza/encyklopedie, studie, recenze, zpráva, anotace/abstrakt, polemika a pravidlům jejich zpracování.