Tematické okruhy přednášek:
1. Uvedení do předmětu.
2. Vznik a vývoj oboru, předmět studia, současné institucionální zázemí etnologického výzkumu (akademická a vysokoškolská pracoviště v ČR).
3. Národn í tradice a vymezení etnologie, etnografie a sociokulturní antropologie.
4. Tradice americké kulturní antropologie.
5. Tradice britské sociální antropologie.
6. Tradice francouzské etnologie.
7. Tradice středoevropské etnologie.
8. Etnologie a etnografický výzkum.
9. Kultura - základní pojmosloví a klasická témata etnologického bádání.
10. Teoretické přístupy k výzkumu kultury.
11. Významné etnologické výzkumy.
12. Současné etnologické výzkumy -prezentace textů.
Cílem kurzu je poskytnout základní informace o oboru etnologie, vzniku a vývoji této vědní disciplíny, předmětu jejího studia a situování vůči některým blízkým a příbuzným oborům (etnografie, sociální a kulturní antropologie, sociologie). Představeny budou výchozí teoretické předpoklady včetně využívaných metod. Hlavní část kurzu bude tvořit uvedení do vybraných klasických i moderních témat a problémů etnologického studia, na jejichž pozadí budou posluchačky a posluchači seznamováni s přístupy, obecnou terminologií, koncepty a způsobem uvažování a zkoumání v etnologii. Součástí je kritické čtení etnologických textů.
Na základě získaných informací se budou studentky a studenti schopni orientovat v oboru národopisu/etnografie/etnologie, disciplínu historicky kontextualizovat a promýšlet v různých národních tradicích. Dokáží etnologii odlišit od blízkých a příbuzných oborů (sociologie, sociální a kulturní antropologie) a zároveň identifikovat jejich podobnosti. Získají elementární znalosti a dovednosti pro další studium v oboru. Naučí se číst a diskutovat nad etnologickými texty v češtině/angličtině.