V tomto kurzu o (subsaharské a maghrebské) Africe se budeme nejprve zaměřovat na jednotlivá historická období tohoto kontinentu: arabské otrokářství, evropské otrokářství, kolonialismus a jeho striktní politika asimilace, jež zásadním způsobem formovaly a zároveň rozvracely africké národy. Přiblížíme jednotlivé taktiky kolonizátorů,
územní rozdělení, aplikování zákonů, vědomé destrukce místních tradic a zvyků. Představíme, jak tyto nevyvratitelné – ačkoli opomíjené – aspekty stále ovlivňují dnešní africké mladé státy. Budeme se tedy zabývat obrazem současných afrických kulturních identit na základě reflexe výše zmíněných historických událostí.
Zaměříme se na různorodost a rozmanitost subsaharských a maghrebských identit, kterým se v západním diskurzu nedává dostatečného prostoru. Stále tedy existují tendence vnímat africký kontinent jakožto jediný stát, národ či dokonce etnikum. Afriku tedy představíme jako mozaiku tradic, zvyků, mísících se kultur.
Pokusíme se tak é vysvětlit, jakým způsobem byla africká společenství ovlivněna dlouho očekávanou a všemi vítanou dekolonizací, respektive tzv. Afrických jarem. Průběžně se v kurzu také budeme věnovat dalšímu velkému problému, kterému musí africké národy čelit dodnes, jímž je rozdíl mezi oficiálním administrativním jazykem a jazykem národním. Drtivá většina afrických států má za oficiální dorozumívací prostředek jeden z evropských jazyků, které byly implementovány v koloniích od začátku 19. století. Kurz bude rozdělen do tří cyklů: historický, přehledový a nakonec cyklus věnovaný několika nejzásadnějším kmenům obývající africký kontinent.