Charles Explorer logo
🇨🇿

Antropologické přístupy k historické vědě II.

Předmět na Filozofická fakulta |
AET100233

Sylabus

1. Dimenze normality a konstrukce „jiného“ v dějinách

2. Memory studies - Koncepty paměti a historiografie (kolektivní paměť, místa paměti, koncept performativity, metodologie orální historie).

3. Postmoderní výzvy k historiografii - obrat k jazyku, sémiotika, návrat vyprávění, poststrukturalistické koncepty sociálně-vědního poznání.

4. Moc jako analytická kategorie - (nejen) Foucault

5. Kriminalita a marginalita

6. Gender - feminita a maskulinita v historickém bádání

7. Queerhistory

8. Vnímání času - cykličnost a víra v pokrok v dějinách

9. Vnímání prostoru - Spacial turn, „Jiné prostory“ a prostor jako kategorie historické analýzy

10. Enviromentální dějiny a ekohistorie

Anotace

Během kurzu se studenti seznámí s historicko-antropologicky orientovaným bádáním a antropologickými přístupy k historické vědě. Přednášky jsou určeny jak studentům, kteří absolvovali předcházející kurz Antropologické přístupy k historické vědě I. - tak i všem dalším zájemcům o studium historické antropologie.

Cílem přednášek je přiblížit komplexní problematiku, možnosti, limity a perspektivy interdisciplinárních přesahů historické vědy a kulturní antropologie. V centru pozornosti budou vybrané tendence, vlivná díla a autoři plodně užívající antropologických metod ve studiu historie.

Kurzy budou věnovány příkladům mezioborové spolupráce a některým vybraným oblastem společného zájmu obou vědních disciplín se zaměřením na současné trendy.