Hlavní tématické okruhy: 1/ Úvod. Status folkloristiky.
Folkloristika slovesná, hudební a taneční. Etnomuzikologie.
Zařazení folkloru do příruček sociální (kulturní) antropologie. Mytofolklorní kontinuum (Dundes).
Americká folkloristika - například Thompson. 2/ Ústní a psaná kultura. Orální komunikace v mediologii: McLuhan (Rozuměti médiím) a Postman (Ubavit se k smrti).
Jack Goody: The Interface Between the Written and the Oral (Cambridge 1993). 3/ Folklorní genologie: vznik a vývoj folklorních žánrů a druhů. Teoretické práce ke genologii, popřípadě k historické poetice folkloru (Joles, Bücher, Meletinskij, Šklovskij). 4/ Žánrový systém folkloru. Źánrové interference: například legendární pověst, legendární pohádka, wellerismus 5/ Oscilace mezi folklorem a literaturou.
Lidová literatura - knížky lidového čtení, kramářské písně, kalendáře. Společenský zpěv.
Václavek aj. o zlidovění, resp. folklorizaci. 6/ Úvod do studia folklorní prózy. Pohádka, pověst, legenda a memorát. 7/ Drobné folklorní žánry: průpovědi, hádanky, anekdoty, popěvky apod.
Cílem přednášek je podat systematický výklad teorie folkloru, prezentující mimo jiné jeho základní znaky. Pozornost je věnována i vztahu ústní a psané kultury jak v evropském, tak orientálním pojet í. Součástí přednášek jsou úvahy o genologii folkloru a charakteristice jednotlivých žánrů a druhů (pohádka, pověst, legenda, memorát, rčení, hádanka atd.).
Postupuje od morfologie k výkladu folkloru jako celistvého systému. Stranou nezůstávají ani otázky sdělovací povahy folkloru a významu výpovědi. Tyto přednášky se snaží vybavit budoucího etnologa schopností pracovat se závažným materiálem nehmotné povahy, jehož výpověď lze postihnout jen zvládnutím speciálních metod. Speciální úvaha se bude týkat terminologických otázek a statusu folkloristiky.