Charles Explorer logo
🇨🇿

Migrační procesy - teorie a praxe v USA a v Evropě

Předmět na Filozofická fakulta |
AET300079

Sylabus

Cílem kurzu je umožnit základní pohled do problematiky migračních studií (zejména z historického hlediska).

Přednáškový cyklus je zaměřen na obecnou problematiku migračních procesů a jejich konkrétní projevy v dějinách českého etnika. V úvodní části je pozornost věnována především obecné a teoretické problematice (typologizace a modely migrací); druhá polovina přednášek se věnuje jednotlivým proudům a epochám českého vystěhovalectví do zahraničí (zejména do USA, ale i evropských zemí aj.).

Tematický rozpis: 1/ Úvod do problematiky migrací; 2/ Žitý prostor, domov, vlast a migrační procesy; 3/ Teorie migračních procesů: typologizace, modely a koncepce; 4/ Terminologie; 5/ Migrace jako historicko-sociologický fenomén; 6/ Etnická skupina v novém prostředí; 7/ České vystěhovalectví do USA I.; 8/ České vystěhovalectví do USA II.; 9/ Čechoamerický tisk jako kulturní fenomén; 10/ České vystěhovalectví do evropských zemí I.; 11/ České vystěhovalectví do evropských zemí II.; 12/ Videoprojekce k problematice; 13/ Závěrečné shrnutí.

Anotace

1/ Analýza základních pojmů migračních studií, terminologie migrací. 2/ Bližší interpretace teorií migračních procesů; modely a koncepce. 3/ Migrace jako historicko-sociologický fenomén. Význam migrací v dějinách, zejména s akcentem na velkou evropskou migraci do USA v období 1848-1914.

Specifika migrací 20. století (fenomén "gastarbeiteři"; političtí a ekonomičtí uprchlíci). 4/ Etnická skupina v novém prostředí. Adaptace, akulturace a asimilace.

Možné modely soužití dvou skupin. Globalizace versus kulturní pluralismus/multikulturalismus.

Předsudek, stereotyp, rasismus. 5/ Česká a slovenská emigrace do Evropy i dalších světadílů - celkový přehled.