1/ Charakteristika narativních struktur. Tzv. narativn í paradigma v sociálních a humanitních vědách a ve filosofii. 2/ Text a kultura.
Story. Princip dialogu.
Tematologie. Jungovy archetypy a příběhy. 3/ Studium narativních struktur sociokulturní antropologií, folkloristikou a literární vědou. Ústní a psaná kultura.
Oral history. 4/ Antropologické přiblížení se k legendě: eventuality textu. 5/ Antropologie dějin? 6/ Hrdinové a hrdinství. Personologické strategie: ousider, favorit, vítěz, obětní beránek, mesiáš. 7/ Oběť a obětní beránek. 8/ Mesianismus. 9/ K otázce identity.
Téma dvojníka. Zdvojení: zrcadlo, maska, dvojník. 10/ Archetypální komplex šibal-hlupák-prosťáček a utváření slovesnosti.
Tricksteriády.
Cílem přednášek je prezentovat vyprávění (narativní struktury) jako podstatný prvek každodenní komunikační praxe, jako formu, jíž se člověk dostává k sociální realitě. Narativita je podána mimo jiné jako nenahraditelná a neodmyslitelná dimenze lidské existence.
Zvláštní úvahu tvoří tzv. narativní paradigma v humanitních a sociálních vědách. Pozornost je věnována hlavně antropologickým figuracím v naracích (kupříkladu hrdina, oběť, obětní beránek, mesiáš).
Přednášky odpovídají moderním vědeckým trendům, které se opírají i o koncept narace a studium textů. Mají interdisciplinární přesah rovněž do historiografie, literární vědy, jakož i do kulturní a sociální antropologie.