Cílem kurzu je umožnit základní pohled do problematiky migračních studií (zejména z historického hlediska).
Přednáškový cyklus je zaměřen na obecnou problematiku migračních procesů a jejich konkrétní projevy v dějinách českého etnika. V úvodní části je pozornost věnována především obecné a teoretické problematice (typologizace a modely migrací); druhá polovina přednášek se věnuje jednotlivým proudům a epochám českého vystěhovalectví do zahraničí (zejména do USA, ale i evropských zemí aj.).
Tematický rozpis: 1/ Úvod do problematiky migrací; 2/ Žitý prostor, domov, vlast a migrační procesy; 3/ Teorie migračních procesů: typologizace, modely a koncepce; 4/ Terminologie; 5/ Migrace jako historicko-sociologický fenomén; 6/ Etnická skupina v novém prostředí; 7/ České vystěhovalectví do USA I.; 8/ České vystěhovalectví do USA II.; 9/ Čechoamerický tisk jako kulturní fenomén; 10/ České vystěhovalectví do evropských zemí I.; 11/ České vystěhovalectví do evropských zemí II.; 12/ Videoprojekce k problematice; 13/ Závěrečné shrnutí.
Migration processes have been a very old phenomenon, which is growing in importance and urgency in the today’s globalising world. In the course migrations are anylysed in detail from the general point of view; the most relevant theories, models and concepts of migration studies from the 19th century up to the present day are presented.
The second part of the course has a more particular focus: it is mainly the Czech emigration movements to European countries and to overseas (especially the USA) which closely discussed.