Cílem tohoto kurzu je uvedení do antropologické problematiky, s důrazem na anglosaskou podobu kulturní a sociální antropologie. Měli byste se tedy seznámit se základními problémy tohoto oboru jako subdiscipliny antropologie, analytický koncept kultury, etnocentrismus a kulturní relativismus, jazyka a kultura, socializace a enkulturace, kulturní změna, kosmologie, náboženství, hra a umění, rituál, sexualita a kultura, koncept společnosti, manželství a rodina, příbuzenství, sociální stratifikace, sociální kontrola, politická organizace společnosti, ekonomická organizace společnosti, terénní výzkum atp. (Detailní členění a inventář viz sylabus). Kurz je sestaven z přednášek doprovázených seminárním cvičením. Zatímco v přednáškách by se studentům mělo dostat základních informací, v seminárních cvičeních by měli sami pracovat. Jejich práce by se měla skládat hlavně ze čtení a referování o dohodnutých materiálech. Tématické okruhy:
1) ZPŮSOB PRÁCE V KURZU A. REFERENČNÍ RÁMEC DISCIPLINY I. ANTROPOLOGIE JAKO DISCIPLINA
2) CO JE ANTROPOLOGIE
3) VYSVĚTLENÍ PODMÍNEK LIDSKÉ EXISTENCE A ROZDÍLNOSTI
4) KULTURNÍ KONSTRUKCE REALITY B. ANALYTICKÝ A TÉMATICKÝ KONCEPTUÁLNÍ INVENTÁŘ II. KULTURA
5) ANALYTICKÝ KONCEPT KULTURY
6) BIOLOGIE A KULTURA
7) ETNOCENTRISMUS A KULTURNÍ RELATIVISMUS
8) JAZYK
9) JAZYK A KULTURA
10) SOCIALIZACE A ENKULTURACE
11) KULTURNÍ ZMĚNA
12) KOSMOLOGIE
13) NÁBOŽENSTVÍ
Cílem tohoto kurzu je uvedení do antropologické problematiky, s důrazem na anglosaskou podobu kulturní a sociální antropologie. Měli byste se tedy seznámit se základními problémy tohoto oboru jako subdiscipliny antropologie, analytický koncept kultury, etnocentrismus a kulturní relativismus, jazyka a kultura, socializace a enkulturace, kulturní změna, kosmologie, náboženství, hra a umění, rituál, sexualita a kultura, koncept společnosti, manželství a rodina, příbuzenství, sociální stratifikace, sociální kontrola, politická organizace společnosti, ekonomická organizace společnosti, terénní výzkum atp. (Detailní členění a inventář viz sylabus).
Kurz je sestaven z přednášek doprovázených seminárním cvičením. Zatímco v přednáškách by se studentům mělo dostat základních informací, v seminárních cvičeních by měli sami pracovat. Jejich práce by se měla skládat hlavně ze čtení a referování o dohodnutých materiálech.