Cyklus přednášek podávající základní přehled vývoje etnologie jako vědní disciplíny. Metodicky se opírá o principy používané při výkladu českého dějepisectví a kromě etnologických využív á také historické prameny (kroniky, cestopisy atd.).
Zahrnuje obecný úvodní exkurs a úvodní kapitolu o etnologii v dílech antických autorů s přesahem jejich vlivu do období středověku a raného novověku. Souvislý výklad mapuje nejstarší etnologické "stopy" v historických pramenech velkomoravského období a v počátcích českého státu, důraz je kladen na středověké kroniky, renesanční cestopisy, díla kosmografická apod.
Pokračuje barokním (misionářské zprávy) a osvícenským obdobím a podrobně se soustřeďuje na formativní období 19. století a na století dvacáté.. Součástí cyklu je také exkurs o práci s archívními prameny a historickými knižními fondy.
Celý cyklus je uzavřen komentovaným přehledem českých a evropských etnologických a antropologických pracovišť (akademické, univerzitní ústavy, muzea) a českých a zahraničních etnologických a antropologických periodik.