PŘEDNÁŠKA I: Etnosociální konflikt - destruktivní proces - následek kolapsu bipolárního světa versus přirozený tok dějin lidstva
Je lidstvo krvelačné nebo jen nevzdělané? Lze předcházet etnosociálním konfliktům? Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.
PŘEDNÁŠKA II: Konflikty podle jejich prostorového vymezení
Konflikty lokální versus mezinárodní. Konflikty globální. Conflict Barometer. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.
PŘEDNÁŠKA III: Konflikty podle jejich průběhu
Intenzita a dynamika etnosociálního konfliktu. Šest scénářů. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.
PŘEDNÁŠKA IV + V. Konflikty podle jejich příčin
Příčiny sociálního / materiálního / politického / náboženského / jiného charakteru. Etnizace konfliktů. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.
PŘEDNÁŠKA VI + VII: Praktický blok v terénu
Zvyšování kompetencí / odbornosti pro práci v konfliktních / postkonfliktních zónách v rámci mezinárodního společenství (čtení terénu, radiokomunikační výcvik, škola řízení terénního vozu ve ztížených podmínkách, práce s topografickou mapou a kompasem, krizové situace a dokumentaristika v postkonfliktním terénu, první pomoc ve ztížených podmínkách, přežití v přírodě, jak se hlásit do mezinárodních struktur - základy administrativy).
PŘEDNÁŠKA VIII: Strukturální analýza etnosociálního konfliktu (případ Kosovo)
Strukturální analýza mezietnických vztahů na Kosovu na přelomu milénia. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.
PŘEDNÁŠKA IX + X: Etnosociální konflikt jako obsedantně-kompulzivní neuróza (OCD) společnosti
Uzavřený kruh etnosociálního stresu. Přeseknutí uzavřeného kruhu. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.
PŘEDNÁŠKA XI + XII: Praktický blok v terénu
Terénní výzkum v nestandardních podmínkách (výzkumný program, metody a techniky terénního výzkumu, těžkosti v terénu, studium literatury, pramenů, dokumentů a fyzických dat, zpracování, vyhodnocování a interpretace nasbíraného materiálu).
Předmět Mírotvorná antropologie v sobě spojuje kulturní antropologii a jí příbuzné obory jako teoretický základ na jedné straně s bohatými praktickými zkušenostmi z postkonfliktního terénu na straně druhé. Předmět vysvětluje podstatu peacebuildingu a jeho využití v konfliktních/postkonfliktních oblastech za pomocí teoretických modelů a analytických přístupů k fenoménu etnických / etnosociálních / kmenových / náboženských konfliktů.
C ílem přednášek je zaměřit se na profesionalitu a životaschopnost mírotvorné činnosti.