Rozvrh přenášek:
1. Představení kurzu, zadání seminárních prací.
2. Výzkum festivit jako badatelský problém.
3. Stát a národ jako pojmy výzkumu moderních národních hnutí a nacionalismu.
4. Moderní oslavy národa a státu – jak a odkdy dokdy?
5. Slavnosti francouzské revoluce
6. Německojazyčné oslavy národa v
19. století a jejich specifika.
7. Národní festivitní kultura nevládnoucích národních hnutí
19. století
8. České národní oslavy od doby předbřeznové po velkou válku
9. Oslava státu nebo národa československého?
10. Poválečný vrchol moderní politické festivity?
11. Diskuse a zakončení
Kurz se zaměří na veřejné festivity tak, jak se formovaly v moderní době, a zvláštně na ty spojené s oslavováním národa a státu. Nejprve bude představen teoretický rámec výzkumu festivit v pěti provázaných celcích: slavnost/každodennost, racionalita/afektualita, tradiční/moderní, politická/nepolitická dimenze, ne/úspěch slavnosti.
Následně bude nastíněna obecná dynamika vývoje moderních festivit a vysvětleny základní milníky. Klíčové pojmy národa a státu budou vztaženy k veřejným festivitám na základě vymezení v literatuře o národních hnutích a nacionalismu.
V empirické části kurzu budou jednotlivé přednášky věnovány klíčovým momentům formování moderní veřejné festivity spojné s národem a státem od velké francouzské revoluce a německé sjednocovací národní oslavy po české národní oslavy 2. poloviny 19. století až po veřejné festivity meziválečného Československa s přesahem do období po druhé světové válce. Časové vymezení zkoumaného období „moderny“ bude samostatným předmětem analýzy a teoretického zdůvodnění.