1. Úvod do finské lyriky, teoretická východiska, jak číst báseň 2. Lähteäni laulamahan… (Abych počal píseň pěti…) - finskojazyčná lidová slovesnost 3.
Finský romantismus od Franse Mikaela Franzéna k Johanu Ludvigu Runebergovi 4. Aleksis Kivi a finskojazyčná poezie 2. poloviny 19. století 5.
Eino Leino, Otto Manninen a podoby finského novoromantismu a symbolismu 6. Edith Södergran a švédskojazyčný modernismus 10. a 20. let 20. století 7.
Hledání moderního výrazu finské meziválečné poezie (Uuno Kailas, Aaro Hellaakoski, Mika Waltari, Olavi Paavolainen aj.) 8. Yrjö Jylhä a válečná poezie 9.
Eeva-Liisa Manner a finskojazyčný modernismus 50.-70. let 10. Angažovaná poezie 60. let 11.
Ekologické reflexe v poezii 70. a 80. let 12. 90. léta 20. století - nový zlatý věk finské poezie? 13. Finská poezie na prahu nového tisíciletí - formální experimenty, nová média…
Semestrální kurz seznamuje účastníky s hlavními směry, trendy a tendencemi finské poezie v diachronní perspektivě od ústní lidové slovesnosti po současnost. Třináct hodinových přednášek se prostřednictvím jednotlivých sond postupně zaměří na výrazná období, směry a žánry či tvorbu zásadních osobností, které utvářely finskou lyriku v průběhu věků.
Na hodinovou přednášku vždy naváže interpretační seminář ve stejném časovém rozsahu, založený na rozboru konkrétního básnického textu s využitím některé teorie či některého přístupu, které rezonují v současném finském literárněvědném diskurzu (např. ekokritika, materialita jazyka, metatextualita, intermedialita a nová média, kognitivní přístup, etické a politické interpretace apod.). Kurz tak zároveň poskytne úvodní orientaci v soudobém finském literárním bádání v oblasti lyriky.
V dalším semestru naváží na kurz překladatelské workshopy zaměřené na finskou lyriku. Kurz vznikl a probíhá v rámci tříletého projektu Dějiny finské poezie ve světle soudobé finské literární vědy financovaného Grantovou agenturou Univerzity Karlovy.