Cílem kursu není jen historický popis jednotlivých nauk označených za „antickou filosofie“. Půjde především o intepretaci základních témat i způsobů argumentace, díky nimž si antická filosofie udržuje svou aktuálnost. Zjistíme, jak vzniklo rozlišení filosofie na fyziku, metafyziku a etiku, a proč je úvod do antické filosofie z nejen historických důvodů úvodem do filosofie jako takové. V zimním semestru se budeme věnovat presokratikům a Platónovi, v letním semestru Aristotelovi a helénistickým školám čili stoikům, epikurejcům a skeptikům. Důraz bude kladen na vztah mezi pojetím lidské duše a chápáním kosmu čili světa, který obýváme. Výsledkem bude pestrý inventář základních filosofických pozic, jejichž dědictví či přímou obdobu nacházíme v celých dalších dějinách filosofie včetně jejích současných podob.
Sylabus na čtvrteční seminář (15.50-17.25) (upozornění: texty, které nejsou v moodle "Antická filosofie II", budou účastníkům kurzu dostupné jako PDF zde v SISu): 18. 2. Úvod k letnímu semestru, vysvětlení volby textů, rozdělení referátů 25. 2. 2021 Aristotelés, Kategorie 1-5 4. 3. Aristotelés, Metafyzika XII, 1-3 a 6-7 11. 3. Seneca, List 65 o příčinách a komentář Brada Inwooda 18. 3. David Sedley, Matter in Hellenistic Philosophy 25. 3. Cicero, O povinnostech I, 30-33 plus Phillip De Lacy, The Four Stoic Personae, a David Machek, Using Our Selves. An Interpretation of the Stoic Four-personae Theory 1. 4. Cicero, O nejvyšším dobru a zlu III, 23-73 (č. př. str. 266-285) 8. 4. Julia Annas, Ethics in Stoic Philosophy 15. 4. Epikúros, List Menoikeovi 22. 4. Panos Dimas, Our Death 29. 4. Sextus Empiricus, Základy pyrrhónské skepse I, 1-12 6. 5. Michael Williams, Scepticism without Theory, a Pascal Massie, Philosophy and Ataraxia in Sextus Empiricus 13. 5. Plótinos, Enneady IX, 6, 1-4
Kurz přímo navazuje na „Antickou filozofii I“ ze zimního semestru. V letním semestru dokončíme výklad Aristotelovy filosofie a budeme se věnovat hlavním směrům filosofického myšlení v helénistickém a řecko-římském období: stoicismu, epikureismu a skepsi v jejích dvou podobách (pyrrhónské a akademické). Do popředí se tak postupně dostane důraz, který tyto směry kladou na primárně etický cíl filosofického zkoumání, které však musí vycházet ze správného uchopení celku fyzikální skutečnosti. Pozornost budeme věnovat též chápání filosofie jako „umění žít“, který v přímé návaznosti na antiku rozvinula i řada nedávných myslitelů (Michel Foucaul, Pierre Hadot).
Kurz se skládá z přednášky (úterý 15.50-17.25) a semináře (čtvrtek 15.50-17.25), na němž budeme referovat a společně číst vybrané pasáže z literatury ke zkoušce „Antická filosofie II“, a také vybrané texty ze sekundární literatury ke stoikům a epikurejcům všechny texty, které nejsou v moodle "Antická filosofie II", budou účastníkům kurzu dostupné jako PDF zde v SISu).
Kurz se koná online na platformě Zoom. Link funkční po celý semestr dostanou zapsan í účastníci před první přednáškou a prvním seminářem letního semestru a přístupný bude též na tomto místě v SISu.