Aktualizovaný program pro zbytek semestru 7.12. Intelekt I: Enn.
V, 1, 5-6 (dvě aktivity), Enn. V, 9, 6 a 8 (jednota a mnohost Intelektu); ref.: Štěpán Fiala (a Jakub Aredáš?) 14.12. host: Dániel Kovács - Plotinus on Life I (příprava: Enn.
I, 4, 1-4 a Enn. IV, 4, 18-20); od 19:05 v m.č. 225 V také Ota Gál - Plotinus on Life II (všichni jsou srdečně zváni i na Otovo vystoupení!) 21.12.
Intelekt II: Enn. V, 9, 9-10 (obsahy Intelektu), Enn.
V, 1, 4 a Enn. V, 3, 5 (bytí a myšlení); ref.
Richard Hamerlík 4.1. Jedno: Enn.
V, 1, 1 (tolma); Enn. V, 3, 11 (prenoetické hledění); Enn.
V, 3, 15 (dávání, dynamis všeho) 5.1. 19:30 "jdeme na jedno"
Seminář nabídne ucelený úvod do díla často pozapomínaného, ale v mnoha ohledech klíčového myslitele antiky – Plótína (204/5-270 n. l.). Pokusíme se během něj porozumět Plótínově „novému platonismu“, který je ve skutečnosti promyšlenou syntézou několika hlavních proudů dřívější tradice a který je tak či onak v pozad í téměř všeho, co se v dějinách filosofie odehraje (přinejmneším) v následujícím tisíciletí. Cílem semináře bude zmapovat hlavní témata Plótínova myšlení, seznámit se s celkem jeho „systému“ a osvojit si schopnost číst (v překladech) jeho experimentální eseje.
Náplní první, kratší části semináře bude společná četba Plótínovo pojednání „O dobru neboli Jednu“ (Enn. VI,9 - předepsaného mj. ke komisionální zkoušce z antické filosofie). Toto pojednání se nám pak v druhé, delší části semináře stane jakýmsi rozcestníkem k hlavním tématům Plótínova myšlení, která se pokusíme hlouběji promyslet za pomoci vybraných pasáží z dalších Plótínových děl.
Kurz je určen primárně studentům druhého ročníku bakalářského studia, kteří již absolvovali předmět Antická filosofie A a B a zapisují ho jako Profilující seminář z antické filosofie (pro ty, kdo se ještě chystají skládat komisionální zkoušku, může posloužit také jako příprava na ni).
Zároveň je však otevřen i všem dalším zájemcům (od druhého ročníku výše), kteří si ho mohou zapsat jako výběrový kurz.