Možnosti vůle
Idea etiky (pojem i slovo) se vynořila, když se řečtí myslitelé 4. století př. n. l. snažili přijít na to, jak má člověk žít.
Proces vyjasňování a hierarchizace hodnot do koherentního a filosoficky podloženého celku vedl k ustavení Já, které se pokouší si porozumět a orientovat se prostřednictvím hodnot, jež pochopilo a tím svobodně přijalo za své.
Zaměřenost na Já charakterizované úsilím o dokonalost a odpovědností za svůj stav zase obrací pozornost právě na to v našem životě, co se je vhodným předmětem úsilí a soudu: na to, co je v naší moci, ve vztahu k čemu jsme svobodní a odpovědní: na vůli a jednání.
Idea etična je tudíž jak v běžném myšlení, tak ve filosofických teoriích neoddělitelně spjata s ideou vůle, tedy s ideou praktična.
Kurs se bude věnovat vzniku těchto idejí a poté se zaměří na dvě koncepce vůle: jedna je spojena s jednáním ve vnějším světě, při němž je Já aktivním činitelem, druhá je zaměřena na zdokonalování nitra, v němž jde o Já jakožto subjekt. Obě koncepce mají původ v Řecku, první u Aristotela, druhá ve stoicismu; na jejich výklad se zaměříme nejprve. Protože však obě pojetí zůstávají součástí i dnešního rozumění vůli, a tedy i morálního myšlení, budeme se v jejich světle zabývat také novějšími mysliteli a teoriemi.
Diskuse by měla nejenom pomoci lépe porozumět hlavním morálním teoriím, jako je etika ctností, kantianismus a utilitarismus, nýbrž také projasnit naše vlastní přemýšlení o etických problémech samých.
Kurs začíná 7. 10.