Charles Explorer logo
🇨🇿

Pravda: Korespondenční teorie

Předmět na Filozofická fakulta |
AFS500181

Anotace

O takzvané "korespondenční teorii pravdy" se traduje, že nejde o nic jiného než o filosofickou precizaci běžného porozumění pojmu "pravda": totiž že nějaké tvrzení je pravdivé, právě tehdy, když tomu ve skutečnosti je tak, jak říká. Jinými slovy: pravda je jakási shoda se skutečností.

Skutečnost je ovšem taková, že pod nálepkou "korespondenční teorie pravdy" vystupuje větší počet různých koncepcí, které se rozpadají na dva zásadně odlišné typy. Máme zde za prvé (v různých variantách) tradiční aristotelsko-scholastické pojetí, které v zásadních rysech převzala i úpadková logika novověká, a máme zde pojetí zdomácnělé v moderní analytické filosofii, zásadně ovlivněné přístupem Russella a Wittgensteina.

Cílem kursu bude za prvé nahlédnout zmíněnou hlubokou odlišnost těchto dvou pojetí a filosofických důsledků s nimi spajtých. Prostředkem k tomu bude zejména četba a analýza textů z obou myšlenkových tradic. Především se však zaměříme na spor, který formou článků proběhl mezi J. L. Austinem a P. F. Strawsonem po publikaci Austinova článku "Truth". Právě v tomto sporu se totiž jedinečným způsobem manifestuje "netradičnost" moderní "korespondenční teorie".

Na závěr kursu by studenti měli být schopni utvořit si promyšlený názor na to, co to vlastně znamená "shodovat se se skutečností", co se vlastně shoduje, s čím se to shoduje, a v čem tato shoda spočívá.