Charles Explorer logo
🇬🇧

Animals and Philosophers From Antiquity to the Present

Class at Faculty of Arts |
AFS500231

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Pro základní popis kurzu viz Anotace. Následující rozpis je provizorní a může se měnit podle počtu referátů, jazykových preferencí, náhlých proměn vztahu ke zvířatům, a podobně. Referáty z primární i sekundární literatury budou rozděleny v úvodním semináři. Níže uvedené texty na referáty budou před začátkem semestru v SISu (jako jednotlivá PDF).

Upozornění: začínáme ve čtvrtek 27, února. 27. 2. Úvodní seminář. Počátky filosofické rozpravy o zvířatech. Aristotelés a dvojí pohled na vztah člověka a zvířat 5. 3. Pohled za hranice filosofie: zvířata mezi lidmi a bohy, problém oběti (Ingvild Gilhu, dvě kap. z knihy Animals, Gods, and Humans). Alternativní filosofický postoj I: Porfýrios, O nepojídání živočichů III,7,1 - 11,3, a Sextus Empiricus, Základy pyrrhónské skepse I, 62-78 (zvířecí inteligence, vnitřní a vnější logos, kritika stoické koncepce) 12. 3. Alternativní postoj II: Plútarchos, O chytrosti zvířat (na referát kapitoly 1-6) a Gryllus & Stephen T. Newmyer, „The nature of the beast: the search for animal rationality“ 19. 3. Montaigne a zvířata. Thierry Gontier, „Montaigne on Animals“ & Markus Wild „Fellow-brethren and compeers. Montaigne’s Rapprochement Between Man and Animal“ 26. 3. Descartes, vybrané pasáže z Rozpravy o metodě, Meditací a korespondence & Janice Thomas, „Does Descartes Deny Consciousness to Animals?“ (alternativa Deborah J. Brown, „Animal Souls and Beast Machines: Descartes’ Mechanical Biology“) & Norman Malcolm „Thoughtless Brutes“ & Frans de Waal, „Talk To Me“ (z knihy Are We Smart Enough To Know How Smart Animals Are?) 2. 4. Zvířata a jazyk: Ilit Ferber, „Herder. On Pain and the Origin of Language“ & Rousseau, Condillac, Herder, současná diskuse & Paul Katsafanas, „The Emergence of the Drive Concept and the Collapse of the Animal/Human Divide“ 9. 4. Host semináře: Barbora Sojková (Praha-Oxford) nás vezme za zvířaty do Indie. 16. 4. Carl Safina, Třetí část knihy Beyond Words: What Animals Think and Feel & Carl Safina, „Animals Think and Feel“ versus Michael Colombo and Melissa Johnston, „Introspection and anecdotes won’t prove what animals are thinking and feeling. Commentary on Carl Safina on Animals Feel“ & Helen Steward, „ Morgan’s Canon: Animal Psychology in the Twentieth Century and Beyond“ 23. 4. Helen Steward, „Animal Agency“ & Hans-Johann Glock, „Can Animals Act For Reasons?“ & Ralf Stoecker, „Why Animals Can’t Act“ & Susan Hurley, „Animal Action in the Space of Reasons“ 30. 4. Peter Godfrey-Smith, Other Minds: The Octopus and the Evolution of Intelligent Life, kapitoly 4 („From White Noise to Consciousness“) a 6 („Our Minds and Others“) 7. 5. Stephen Clark, „The Consciousness of Animals“ (z knihy Animals and their moral standing) & Michael Trestman, články „The modal breadth of consciousness“ a „The Cambrian Explosion and the Origins of Embodied Cognition“ 14. 5. Derrida, „The Animal That Therefore I Am (More to Follow)“ nebo originál „L’animal que donc je suis (à suivre)“ & Florence Burgatová, Svoboda a neklid zvířecího života, úvod a první kapitola & Etienne Bimbenet, „Une phénoménologie de l’animalité“ (z knihy L’animal que je ne suis plus)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Tématem semináře jsou „zmatky, jež zvířata působí v metafyzice“ (Benjamin Fuller, 1949). Množné číslo je namístě: způsobené zmatky se týkají vědomí, cítění, jazyka, jednání, instinktu, rozvažování a mnohého dalšího. Východiskem semináře budou otázka odlišnosti lidí a zvířat, s důrazem na dvě opačné pozice, které se opakují v celých dějinách filosofie i v ryze současných textech: (1) zdůraznění jazykově artikulované racionality jako výlučně lidského rysu; (2) odmítnutí tohoto rysu jako jednoznačného kritéria, jež by umožnilo vydělit člověka z kontinua živých bytostí. V případě starších autorů (například Aristotela, Plútarcha, Montaigne, Descarta, Hobbese, Condillaca – autora Pojednání o zvířatech – či Herdera) půjde o rekonstrukci jejich názorů na povahu a schopnosti zvířat včetně otázky zvířecího jazyka. Vzhledem k současné debatě nás bude zajímat možnost (či nemožnost) střední pozice mezi přístupem ke zvířatům skrze intuici a introspekci na straně jedné a laboratorními experimenty se „zvířecí inteligencí“ na straně druhé. Skrze tuto dualitu se zaměříme na zmíněné motivy zvířecího vědomí, cítění či jazyka (viz texty uvedené níže v sylabu kurzu). Otázka, zda mezi lidmi a zvířaty existují (či neexistují) odlišnosti, které by nebyly jen rozdílem stupně, nás jistě přivede i k problémům etickým; jaké zmatky působí zvířata v etice, však bude předmětem jiného kurzu v blízké budoucnosti. Nejprve musíme zjistit, co je vlastně „zvíře“ a čím se liší (a neliší) od „člověka“.

Seminář je určen studentům magisterského programu filosofie; studenti bakalářského programu filosofie se mohou účastnit v případě dostatku volných míst.

Upozornění: začínáme ve čtvrtek 27, února.