Charles Explorer logo
🇬🇧

Subject Colloquium I

Class at Faculty of Arts |
AFS500262

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Oborové kolokvium poskytuje prostor pro intenzivní práci a studium v menších skupinách studentů, kteří mají stejnou či blízkou odbornou specializaci. Oborové kolokvium má primárně za cíl (i) prohloubit odborné znalosti studenta z dané oblasti filosofie, (ii) rozvíjet a kultivovat schopnost kritické diskuse příslušných odborných témat v přímém dialogu, a (iii) rozvíjet a kultivovat odborný písemný projev. Tyto dovednosti by student měl zúročit při průběžné přípravě diplomové práce a rovněž písemných prací či jiného vlastního odborného textu. Vyučující zajišťuje náplň kolokvia dle potřeb studentů tak, aby studenti získali nové poznatky z dané oblasti filosofie, měli možnost práce s relevantními texty a zároveň mohli prezentovat výsledky svého vlastního bádání.

Oborové kolokvium I. je určeno především studentům prvního ročníku navazujícího magisterského SP, ale je otevřeno i dalším zájemcům, kteří splňují odborné předpoklady. Studenti jsou po dohodě s garantem rozděleni do

„pracovních skupin“, které se pravidelně schází pod vedením interních pedagogů z ÚFaRu. Pro jednotlivé pracovní skupiny jsou vypsány jednotlivé realizace předmětu.

V letošním akademickém roce je Oborové kolokvium realizováno ve třech pracovních skupinách:

I. Moderní filosofie 19. a 20. století; současná kontinentální filosofie

Vyučující doc. Jakub Čapek

Pracovní skupina se zaměří na konflikt filosofických tradic v rámci „kontinentální“ filosofie 19. a 20. století. Kurz bude zároveň místem k prezentaci vlastních úvah o studijním zaměření v magisterském stupni a k formulaci možných témat diplomové práce.

Tématem, na němž budeme konflikt různých myšlenkových přístupů sledovat, je v tomto semestru problém reality a perspektivity. Projdeme vybrané varianty perspektivismu, počínaje F. Nietzschem, ale budeme se, v závislosti na zájmu studujících, věnovat i vybraným textům k problému prespektivismu a realismu z filosofie 20. a 21. století.

Moodle: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=15276

II. Antická filosofie, filosofie umění, politická filosofie, filosofie a zvířata

Vyučující prof. Karel Thein

Náplní semináře bude představení a diskuse projektů jednotlivých účastníků. Podle jejich počtu a zaměření provedeme užší výběr z uvedených tematických okruhů. První část semestru pak bude věnována rozboru relevantní literatury, druhá část prezentacím vlastních prací účastníků.

III. Filosofie mysli a kognitivní věda.

Vyučující prof. James Hill

Pracovní skupina se bude zabývat současnou filosofií mysli a kognitivní vědou. Podle zaměření a zájmů účastníků si vybereme literaturu a předměty na prezentace.