1. Úvod do problematiky informační gramotnosti (seminář)Cíl a náplň kurzu. Předpoklady. Požadavky k atestaci. Forma výuky. Kontakty. Definice informační gramotnosti. Komunikační dovednosti.
2. Vědecký život (samostudium)Vědecká pracoviště a jejich zaměření. Struktura vědeckého života v ČR. Katedry na FF UK. Fakulty UK. Další univerzity. AV ČR. Think-tanky. Granty. Konference, workshopy.3. Informační exploze a knihovny (seminář)Kvantitativní nárůst informací. Pořádání informací. Dokumentografické sytémy. Knihovny. Národní knihovna. Městská knihovna. Knihovna AV ČR. Knihovny ústavů AV ČR. Knihovny na FF. Knihovny jiných fakult UK. Ostatní knihovny. Zahraniční knihovny. Služby knihoven. Katalogy knihoven. Obsluha čtenářského konta v katalogu FF.4. Vyhledávání v katalozích knihoven a v databázích kvalifikačních prací (praktická cvičení) Online katalog FFUK a databáze Digitool a Theses. Rešeršní techniky. Specifika vyhledávání. Relevance výsledků rešerše. Ukládání dokumentů a správa vlastní digitální knihovny. Bibliografické manažery. Praktická cvičení na PC.
5. Vyhledávání odborných informací (samostudium)Cíl rešerše a její vytváření. Informační průzkum. Odborná terminologie oboru. Všeobecné encyklopedie. Oborové encyklopedie. Referenční příručky.
6. Odborné databáze (seminář)Portál elektronických zdrojů (PEZ). Databáze odborných časopisů (EZB). Digitální knihovny. Oborové portály. Sociální sítě jako zdroj odborných informací. Centrální autentizační služba a vzdálený přístup. Shibboleth.
7. Rešerše v odborných databázích (praktická cvičení)Multioborové databáze - JSTORE, Ebsco, Proquest a další. Specifika a základy vyhledávání. Odborná terminologie oboru a formulace rešeršního dotazu v jazyku databáze. Specifika vyhledávání v databázích. Relevance výsledků rešerše. Ukládání dokumentů a správa vlastní digitální knihovny. Praktická cvičení na PC.
8. Informační zdroje na internetu (samostudium)Viditelný a neviditelný internet. Principy vyhledávání. Vyhledávací nástroje. Evaluace zdrojů. Informační bezpečnost.
9. Psaní odborných textů (seminář)¨Způsob psaní seminárních, ročníkových a bakalářských prací. Tvorba osnovy. Formální členění. Práce s osnovou. Dikce. Kdy citovat. Funkce poznámkového aparátu. Anotace, abstrakt, klíčová slova. Referáty, prezentace a nástroje pro kreativní práci.
10. Formální náležitosti prací (samostudium)Povinné náležitosti kvalifikačních prací. Citační normy a pravidla. Základní typografická pravidla. Textové editory. Formátování textu. Vytváření seznamů, křížových odkazů. Způsoby tvoření poznámkového aparátu. Sestavení bibliografických seznamů.11. Práce s textem (praktická cvičení)Nácvik formátování stylů, vkládání objektů, poznámek, bibliografických odkazů, vytváření seznamů a rejstříků. Praktická cvičení na PC.
12. Databáze pro hodnocení vědy a výzkumu (samostudium)Web of Science a Journal Citation Reports. Impact factor časopisů. Šedá literatura.13. Rezerva (seminář)Opakování důležitých téma. Pro zájemce závěrečný zápočtový test.
Výběrový jednosemestrální kurz pro studenty 1.ročníků bakalářských programů společenskovědních oborů FF UK. Studenti získají absolvováním kurzu znalosti o elektronických informačních zdrojích a dovednosti potřebné k efektivnímu vyhledávání relevantních dokumentů ke studiu, naučí se etickému využívání informací a osvojí si zásady psaní odborných textů.
Kurz začne ve čtvrtek 1.3. v 17.30 v místn. 217 na hl. budově.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.