Stanislav Sousedík: Náboženská filosofie Richarda Swinburna
Emeritní profesor univerzity v Oxfordu, R. Swinburne (nar.1933) je dnes zřejmě nejvýznamnějším žijícím filosofem náboženství. Jeho rozsáhlé dílo znamená závažný převrat ve vývoji této discipliny. Dosavadní filosofie náboženství byla od Kantových dob převážně antropocentrická a vycházela při zkoumání fenoménu náboženství z jeho subjektivních, lidskému vědomí imanentních předpokladů. To platí více méně i o dosavadní fenomenologii náboženství spokojující se pouhým popisem náboženských jevů bez ambice zkoumat jejich oprávněnost. Význam
Swinburnova vystoupení spočívá v tom, že obrátil zájem filosofů náboženství opět především k objektivní problematice náboženství a zde především ke zkoumání objektivní opodstatněnosti náboženské víry. Touto stránkou svého díla připomíná Swinburne starší, předkantovskou metafyziku. Swinburne nicméně neusiluje o její obnovení, nýbrž postupuje novým způsobem, pomocí metodologických pravidel příbuzných těm, jichž užívají přírodní vědy.
V semináři budou čteny vybrané části z jeho díla The Existence of God, 2.vyd. Oxford, 2004. Důraz bude kladen na srovnání starších metafyzických přístupů k filosofii náboženství s metodou užívanou Swinburnem.