1. den - M. Wittschier
Přednáška s diskusí - Myšlenkové experimenty ve výuce filosofie
Myšlenkové experimenty jsou specificky filosofickou metodou, která rozvíjí spekulativní myšlení studentů a schopnost domýšlet důsledky různých myšlenkových pozic.
Seminář - Příklady myšlenkových experimentů a způsob práce s nimi
Nácvik práce s myšlenkovými experimenty od jejich pouhé interpretace či promýšlení k formulování vlastních myšlenkových experimentů. 2. den - M. Tiedemann
Přednáška s diskusí - Problémově zaměřená didaktika filosofie
M. Tiedemann nabídne zdůvodnění, proč je problémově zaměřená výuka právě pro filosofii nejvíce smysluplná a potřebná. Představí i vlastní model práce s filosofickými problémy, který vede studenty k formulování klíčových otázek.
Seminář - Rozvíjení klíčových otázek a kognitivních konfliktů, práce s kontroverzními tématy
Nácvik volby témat a formulování problémů a otázek, cílená práce s kognitivními konflikty studentů, možnosti zařazování a využívání kontroverzních témat či dilemat. 3. den - M. Tiedemann
Přednáška s diskusí - Etické zaměření v moderní době - Jaký je smysl výuky etiky?
V přednášce se M. Tiedemann zamyslí na očekáváními a rolí, které si spojujeme s výukou etiky. Bude hledat odpověď na otázku, jaké způsoby porozumění dnešnímu světu jsou v souladu s filosofickým poznáním a chápáním sebe sama.
Seminář - Debata ve výuce filosofie
Konkrétní ukázky postupů, užívaných v Německu při přípravě na debatní soutěž Jugend debattiert, včetně ukázek tréninkových cvičení a způsobů hodnocení.
Kurs, vedený německými učiteli a didaktiky filosofie Michaelem Wittschierem a Markusem Tiedemannem, je určen pro studenty, kteří mají zájem vyučovat filosofii na střední škole a/či se cht ějí dozvědět, jak vypadá didaktika filosofie v Německu. V případě většího počtu zájemců budou mít přednost studenti filosofie a religionistiky a absolventi kursů k didaktice filosofie. Kurs je zároveň nabízen i středoškolským učitelům filosofie a navazuje na loňský dvoudenní seminář vedený M. Wittschierem, účast na něm ale není vyžadována.
Michael Wittschier vyučuje filosofii a němčinu na Gymnáziu ve Wipperfürthu a řadu let se podílí na vzdělávání učitelů a vedení praxí, je autorem několika metodických knih k výuce filosofie. Markus Tiedemann je profesorem didaktiky filosofie na Svobodné univerzitě v Berlíně.
Kurs je blokový, koná se vždy celý den v těchto termínech: sobota 10. 10. 2015 od 9.30 do 18 hodin pátek 23. 10. od 9.30 do 18 hodin sobota 24. 10. od 9.00 do 17.30 hodin
Celý kurz bude tlumočen do češtiny. Součástí kurzu budou přeložené texty, ukázky aktivit do výuky a prezentace.