1. Úvodní hodina (7.10.)
Text: K. Marx, O židovské otázce I 2. K. Marx: politická emancipace a opravdová lidská emancipace (14.10)
Text: Marx, O židovské otázce II 3. I. Berlin: pojem negativní a pozitivní svobody (21.10.)
Text: Dva pojmy svobody I, str. 215-234. 4. I. Berlin: svoboda, suverenita, pluralismus (4.11.)
Text: Dva pojmy svobody II, str. 268-279. 5. Rozlišení na negativní a pozitivní svobodu se netýká pojmu svobody; existuje jen jeden pojem svobody (11.11.)
Text: G. MacCallum, Negative and positive freedom, in: The Philosophical Review, Vol. 76, No. 3, str. 312-334. 6. Kritika (Berlinova) liberalismu ve jménu pospolitosti; komunitarismus (18.11.)
Text: C. Taylor, Omyl negativní svobody, Filosofický časopis 1995, 5, str. 795-814 . 7. Omezují svobodu peníze? Kritika (Berlinova) liberalismu z pozic analytického marxismu (2. 12.)
Text: G. A. Cohen, Svoboda a peníze, Filosofický časopis 2000, 1, 89-120 (a dále kniha: Za hranicemi liberální spravedlnosti, Filosofia, Praha 2005). 8. Promarněná šance Pražského jara? Havel – Kundera – Havel (9. 12.)
Texty: Kundera, Český úděl; Havel, Český úděl?, Kundera – Radikalismus a exhibicionismus; Havel – Moc bezmocných, zejm. kap. X (aj.).
Ve výběrovém kurzu „Spor o svobodu“ se zaměříme na diskuse o svobodě v novějším politickém myšlení. Nepůjde pouze o otázku, kdy a v jaké míře jsme svobodni, ale především, co si přesně pod svobodou představujeme. Kurz vyjde z konfrontace dvou pojmů svobody: svobody jako "lidské emancipace" (Marx) a svobody chápané jako "to, že mi druzí nezasahují do života" (Berlin). Při konfrontaci dvou pojmů svobody vyjdeme z klasických textů K. Marxe (Úvahy o židovské otázce) a I. Berlina (Dva pojmy svobody), abychom se poté obrátili k novějším příspěvkům ke sporu o svobodu. Přitom si budeme mimo jiné klást otázku, zda lze tyto pojmy svobody využít při porozumění současné politické realitě.
Mezi texty, jimiž se budeme zabývat, patří kritika rozlišení na negativní a pozitivní pojem svobody z pozic komunitarismu (C. Taylor) či soudobého analytického marxismu (G. A. Cohen). V průběhu kurzu vztáhneme tyto diskuse i k myšlení o politice v českém kontextu, jak se odvíjelo v návaznosti na Pražské jaro 1968 a Chartu 77.
Sylabus kurzu je navržený do začátku prosince. Program posledních hodin je záměrně otevřený. Vyplníme jej v závislosti na tom, kam se naše diskuse budou ubírat a jaká téma se ukáží jako zvlášť významná.