Harmonogram
Zveme Vás na zahajovací projekci cyklu Paralelní kino, která se tentokrát uskuteční již 14.9. v Ponrepu od 18 hod. Pokud nahlásíte účast (viz kontakty výše), bude na Vás čekat v pokladně volný lístek.
První společné setkání proběhne 5. 10. od 16:00 v kině Ponrepo, kde si řekneme více o náplni kurzu a rozdělíme si semestrální úkoly. Následovat bude program Postup práce od 18 hod v samotném kině.
Paralelní kino / program: 14. 9. 2020 / 18 hod v kině Ponrepo Mediální dialogy Akce, socaha, video uvádí: Hana Buddeus a Sylva Poláková
"Mediální dialogy" jsou pokračováním tématu výstavy v jiném médiu a jiné době a sledují způsoby protnutí performance, sochy a pohyblivého obrazu v pracích současných umělkyň. Záznamy těchto akcí, v nichž se video vzdaluje dokumentační roli a vstupuje do aktivního dialogu se snímanými objekty, představí Barbora Dayef, Eva Koťátková a Pavla Sceranková.
Ve spolupráci s GHMP a ÚDU AV ČR. 5. 10. 2020 / 18 hod v kině Ponrepo Postup práce FAMU uvádí: Johana Ožvold a Jan Šípek
"Obrazové vyjádření činnosti nebo práce, srozumitelné bez jakéhokoliv slovního doprovodu." Cvičení Postup práce je jedním z povinných cvičení, jež studenti FAMU musí absolvovat již více než čtyřicet let. V pásmu věnovanému tomuto ikonickému cvičení tak diváci budou mít možnost vidět filmy od sedmdesátých let do současnosti. Hostem projekce je Jan Šípek – kmenový pedagog katedry dokumentu, který je v současnosti vedoucím tohoto cvičení. 19. 10. 2020 / 18 hod v kině Ponrepo Přehlídka českého videa v Soulu kurátorská východiska uvádí: Sylva Poláková, Markéta Jonášová, Martin Blažíček
Na přelomu letošního srpna a září proběhl dvacátý ročník Seoul International New Media Festival, kde byl dvěma pásmy prezentován také český videoart. V prvním z nich nazvaném Out of hands: Works of Czech female artist se představila audiovizuální díla etablovaných českých umělkyň, jež prostřednictvím média pohyblivého obrazu zachycují a reflektují struktury současné společnosti. Druhé pásmo zaměřené na poslední dvě dekády tvořilo průřez různými tendencemi, které zahrnují analýzu pohyblivého obrazu jako komplexního média, jeho dekonstrukci, transformaci ale i zdroj a prostor pro individuální imaginaci a humor.
Program pro NeMaf 2020 vznikl ve spolupráci s Českým centrem v Soulu. 2. 11. 2020 / 18 hod v kině Ponrepo
Před Kouřem
Tomáš Vorel – studentské filmy uvádí: Johana Ožvold 16. 11. 2020 / 18 hod v kině Ponrepo
Absence ve Videoarchivu (kolekce VVP AVU) večer Artyčoku uvádí: Irena Reifová a Alžběta Bačíková 30. 11. / 18 hod v kině Ponrepo
Lumír Hladík - MasterClass
Akce a instalace uvádí: Lumír Hladík a Sylva Poláková hosté: Pavlína Morganová, Jiří Kovanda, Tomáš Pospiszyl, Pavel Švec, František Fekete
Představitel českého akčního umění Lumír Hladík, který jako jeden z mála používal k dokumentaci svých akcí film, uvede ve své MasterClass kompletní pásmo dochovaných záznamů performancí ze 70. let i svou aktuální tvorbu. Součástí večera bude panelová diskuze s teoretiky, kurátory a umělci, kteří se zabývají kontextualizací českého performativního umění.
Program probíhá ve spolupráci s galerií 35m2, v níž od 3. prosince Hladík vystavuje projekt s názvem Stanice Jepice. 14. 12. / 18 hod v kině Ponrepo Kiruna - překrásný nový svět uvádí: Johana Ožvold a Greta Stocklassa
Absolventský film studentky dokumentární tvorby FAMU Grety Stocklassy. Bezmála apokalyptický obraz oblasti doslova pohlcované těžebním průmyslem ukazuje dokument pozorující titulní severošvédské město, jehož část se propadá kvůli těžbě v nedalekém dole na železnou rudu. Vedení důlní spole čnosti se rozhodlo nezastavit výnosnou těžbu a obyvatele ohrožených čtvrtí přestěhovat. Režisérka z natáčení ve městě za polárním kruhem i přímo v důlním prostředí vytěžila uhrančivé filmové obrazy a na příkladu tří protagonistů, nyní žijících ve zvláštním mezičase, nápaditě otevírá témata přesidlování, tradice a vztahu k určitému místu.
„Dystopický příběh Kiruny je o vykořeněných lidech hledajících domov ve vykořeněném městě. Vypovídá přitom o odvrácené stránce celé vyspělé společnosti, ať už ve Švédsku, nebo v Čechách." G. Stocklassa
Extenze pohyblivého obrazu, tematická přemostění, debaty a rozhovory s autory a autorkami.
Program cyklu Paralelní probíhá dvakrát do měsíce vždy v pondělí od 18 hod v kině Ponrepo.
Přednášející kurátorky:
Mgr. Sylva Poláková, Ph.D.: sylva.polakova@nfa.cz, 777 314 664
MgA. Johana Ožvold: johana.ozvold@nfa.cz, 737 586 528
Anotace:
V cyklu Paralelní kino se zaměřujeme na prezentaci starších i nových akvizic z oblasti studentského a experimentálního filmu ze sbírky Národního filmového archivu.
Ve spolupráci s KFS FFUK nabízíme praktický exkurz do dramaturgické činnosti se zaměřením na experimentální film a práci s pohyblivým obrazem v uměleckém prostředí, a na studentský film a jeho rozmanité podoby a kontexty.
V letošním zimním semestru se budeme zabývat uměleckou performance (např. Eva Koťátková, Pavla Sceránková, Barbora Dayef, Lumír Hladík ad.), historickými podobami praktické filmové výuky (zejména na FAMU), filmy Tomáše Vorla v souvislosti s výročím legendárního snímku Kouř a v neposlední řadě možnostmi reflexe českého videoartu.
Program cyklu Paralelního kina nabízíme ve třech variantách, z nichž si mohou studentky a studenti vybrat podle vlastní pokročilosti.
S každým studentem je pracováno individuálně, proto je seminář vhodný i pro ty, kteří jej již absolvovali. (Pozn. počet studentů je z tohoto důvodu limitován na 8-12.)
Všechny programy Paralelního kina jsou pro studenty kurzu zdarma.