Vzhledem k událostem v prosinci, nebyla uzavřena témata nutná k přechodu k druhé části přednáškového cyklu. Niže tedy naleznete rekapitulaci témat a rozšiřující témata - konkrétní pořadí bude určeno dle aktuální situaci při prvním setkání. ORIENTAČNÍ TEMATICKÉ OKRUHY PŘEDNÁŠEK:
1. Změny ve filmovém průmyslu a státní zásahy do tvorby2. Rozvoj filmových klubů a dobové publikum3. Situace francouzské kinematografie a vznik označení nová vlna4. Politika „auterů“ a kritický koncept nové umělecké školy5. Technické a ekonomické charakteristiky filmů nové vlny (produkce a distribuce)6. Nová vlna: její estetika, scénář, výběr prostředí, střih a zvuk7. Nová vlna podle René Prédala – Cahiers du cinéma a levý břeh, estetická východiska, cinéma des auteurs a jeho pojetí u Jeana-Luka Godarda, Clauda Chabrola, Alaina Resnaise, Erika Rohmera, Jacquese Rivetta, Jacquese Demyho8. Politická a ekonomické krize druhé poloviny
60.let a doznívání nové vlny9. Poznámky k východiskům
50.let (styl poválečného francouzského filmu, skupina Třiceti a krátkometrážní tvorba, dokumentární tvorba „novovlných“ režisérů) POVINNÉ FILMY:
1. Já, černoch, Jean Rouch,
19572. Krásný Serge, Claude Chabrol,
19583. Milenci, Louis Malle,
19584. Znamení lva, Éric Rohmer,
19595. Nikdo mne nemá rád, Fraçois Truffaut,
19596. Hiro šima, má láska, Alain Resnais,
19597. Bratranci, Claude Chabrol,
19598. U konce s dechem, Jean-Luc Godard,
19609. Lola, Jacques Demy,
196010. Clé od 5 do 7, Agnès Varda,
196111. Adieu Philippine, Jacques Rozier, 1961 Jean-Luc Godard Jacques Rivette Eric Rohmer Alain Resnais Jean Sebergová: symptomatická herečka nové vlny Positif a nová vlna francouzská filmová kritika v období nové vlny: odpůrci a příznivci vlivy fr. nové vlny na zahraniční kinematografie (Velká Británie, Quebec, Švýcarsko, Německo) Co zbylo z nové vlny?
Druhá část přednášky o nové vlně se bude věnovat detailními zpracování některých dílčích témat uvedených v sylabu.