Cílem předmětu je zprostředkovat studentům základní orientaci v řeckém náboženství, nabídnout jim různé metodologické přístupy k problematice, a umožnit jim tak pevnější orientaci v důležité oblasti antického společenského a duchovního života.
Hlavní tematické okruhy: specifický charakter starověkých společností, homo religiosus a "la pensée sauvage"; vztah sakrálního a profánního;
řecké náboženství ve vztahu k jeho indoevropským kořenům a blízkovýchodním i mediteránním vazbám;
řecký mýtus v komparaci s mytologiemi příbuzných kultur, různé filosofické i religionistické přístupy k mýtu; vztah mýtu a ritu, specifika řeckého kultu, svátky a slavnosti; náboženství a filozofické teorie; proměny řeckých náboženských představ v průběhu staletí, helénistický náboženský synkretismus, vztah ke křesťanství.
Kurs navazuje na základní seznámení s řeckou mytologií v prvním semestru studia. Studenti jsou seznamováni s hierarchií řeckého panteonu, se strukturou boholidského světa, se vztahem mýtu a ritu, se strukturou "posvátného prostoru" u Řeků, s vazbami na egejský, resp. indoevropský svět, s proměnami řeckých náboženských představ v průběhu staletí atp.