Charles Explorer logo
🇬🇧

Historical Statistics

Class at Faculty of Arts |
AHESV033

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Kvantitativní metody, předmět historická statistika.

2. Etapy statisticko-historické práce, základní techniky.

3. Základní statistické pojmy: statistická jednotka, statistický znak, statistický soubor. Jednorozměrné statistické soubory, popis jednorozměrných statistických souborů, rozdělení četností.

4. Střední hodnoty. Modus a medián. Jednoduchý a vážený aritmetický průměr.

5. Výpočet celkového průměru z průměrů dílčích souborů. Vážený aritmetický průměr, když vahami relativní četnosti. Chronologický průměr. Aritmetický průměr statistického znaku alternativního. Další průměry: harmonický, geometrický, kvadratický.

6. Míry variace. Rozpětí: variační rozpětí, kvantilové odchylky. Rozptyl a směrodatná odchylka, rozptyl a směrodatná odchylka u rozdělení četností.

7. Průměrné odchylky. Střední diference. Měření relativní variace.

8. Indexy, poměrné ukazatele.

9. Časové řady: základní charakteristiky a pojmy. Popis neperiodických časových řad. Analytické vyrovnávání neperiodických časových řad: vyrovnávání přímkou.

10. Mechanické vyrovnávání neperiodických časových řad: vyrovnávání prostými a váženými klouzavými průměry.

11. Popis periodických časových řad. Sezónní kolísání (zemědělský cyklus či rok).

12. Vícerozměrné statistické soubory. Korelační počet, korelační koeficient. Korelace v časových řadách, extrapolace a interpolace časových řad.

13. Dodatkové (rezervní) téma: klasifikace pramenů k historické statistice, vývoj statistického bádání (historické statistiky) u nás a ve světě.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem kurzu je seznámit se s historickou statistikou jakožto metodou historikovy práce. Jednotlivá témata se proto věnují problematice kvantitativních metod v historickém výzkumu, základním statistickým pojmům, etapám a technikám historicko-statistické práce, popisu jednorozměrných statistických souborů, problematice středních hodnot (včetně používání chronologického průměru), dále mírám variace, indexům, časovým řadám a způsobům jejich vyrovnávání a rovněž i základním informacím o práci s vícerozměrnými statistickými soubory (včetně základů korelačního počtu). Součástí kurzu jsou i informace o pramenné základně historické statistiky a nástin vývoje statistického bádání.

Další podrobnosti (včetně nové literatury) budou sděleny úvodem kurzu.